Haber

Urfa’da barınak krizi: ‘Bu bina mezarımız olacak’

Fatma Keber

URFA- Urfa’da meydana gelen depremin ardından gruplar halinde hasar tespit çalışmaları yapılmaya devam ediyor. Ancak yapılan çalışmalar sonucunda verilen ‘hasarsız’ raporundan birçok kişi şikayetçi. Çünkü oturdukları binada derin çatlaklar olduğunu söyleyenler, artçı sarsıntı sonrası binanın çökeceğinden korktuklarını belirtiyorlar.

Karaköprü ilçesine bağlı Çankaya Mahallesi’ndeki Sefa Kooperatifi’nde oturan kiracılar da benzer bir durumu yaşadıklarını söylediler.

‘DEPREM OLMASA DA TİTRİYORUZ’

Karaköprü’nün Çankaya Mahallesi’ndeki Sefa Kooperatifi’nde 20 daireli bir binanın 10 dairesinde oturanlar var. Diğerleri mahalleye veya akrabalarının yanına gitti. 10 daireden birinde oturan Zeynep K., yaklaşık 7 yıldır aynı evde yaşadığını ve deprem sonrası binada meydana gelen çatlaklardan dolayı dehşet içinde hayatına devam ettiğini ifade etti. Urfa’da depremden zarar görmemiş kiralık konut bulmanın oldukça zor olduğunu, binadaki çatlaklara rağmen yaşamaya devam etmek zorunda kaldıklarını söyledi.

İbrahim M. de binanın zaman zaman sallandığını ve korktuklarını ifade etti. “Bu bina bize mezar olacak” diyen İbrahim M., binanın ‘hasarsız’ olarak bildirilmesine ev sahibinin şaşırdığını şu sözlerle dile getirdi: “Ev sahibi aradı, tespit edildi. 4 yıl önce ‘hasarlı’ denildi ama yine de kiralandı. Şimdi o da kafası karıştı, ‘hasar görmüş, nasıl hasarsız denilmiş’ dedi. ‘Hasarsız’ denildi diye çok kişi evlere girdi ama biz gök gürültüsünden titriyoruz. Daire genelinde çatlaklar var.”

Didem S., artçı sarsıntılı veya artçı sarsıntısız binada sallandıklarını anlattı: “Vicdani sahipleri bizi arayıp ‘evden çıkın’ diye uyarıyorlar. Beyin sarsıntısından korksak bile yapabileceğimiz bir şey yok. Oturmaya devam ediyoruz. Konut arıyoruz ama kiralık konut bulamıyoruz. Yangın değeri kiralar. Bu bina hasar görmesine rağmen 20 daireli binanın yarısı dolu” dedi.

Bina sakinleri yeniden hasar tespiti talep etti.

EDİTÖRÜN NOTU:Haberde yer alan isimler şahısların talebi üzerine değiştirilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu