Haber

Doç. Dr. Selçuk Hakkari için uyardı

VAN Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYU) Afet Yönetimi ve Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Azad Sağlam Selçuk, Hakkari’nin riskli bir bölge olduğunu söyledi. Binalarda risk incelemelerinin başladığını belirten Doç. Selçuk, “Yüksekova-Şemdinli fay kuşağı 7 ve üzeri deprem üretme potansiyeline sahip. Yüksekova ve Şemdinli’de büyük deprem beklendiği bir gerçek.”

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYU) Afet Yönetimi ve Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Azad Sağlam Selçuk, Kahramanmaraş merkezli 11 ilde yıkıma neden olan depremlerin ardından bilim insanlarının dikkat çektiği Hakkari bölgesi hakkında açıklamalarda bulundu. Türkiye’de her 10-15 yılda bir deprem olduğunu anlatan Doç. Selçuk, ülke olarak bazı gerçeklerle yüzleşmek gerektiğini söyledi. Yapılar için yanlış yerleşim yerlerinin seçildiğine dikkat çeken Doç. Selçuk, bunun örneklerinin son depremlerin olduğu yerlerde görüldüğünü, ovalarda tahribat olduğunu, gerçek yerleşim yerlerinde ise çok az tahribat olduğunu dile getirdi.

Aradan geçen sürede yaşanan acıların unutulduğunu ve aynı hataların tekrarlandığını belirten Doç. Herkesin özeleştiri yapması gerektiğini belirten Selçuk, “Türkiye’de Maden Tetkik Arama (MTA) tarafından hazırlanmış bir deprem haritamız var. MTA büyük emek vererek canlı fay sınırını oluşturdu. Bölgede yaklaşık 473 fay var. bu canlı harita.Bunlar sarsıntı üretme potansiyeline sahip faylardır.Ayrıca sismik boşluk dediğimiz,uzun süre deprem üretmeyen ve büyük deprem üretme potansiyeline sahip faylar vardır.Bunlara dikkat çekilir. Pazarcık segmenti böyleydi.Mesela Bingöl’de Yedisu segmenti Ovacık fayı Malatya fayı deprem bekleniyor.Neden çünkü bir çalışma yapıyorsunuz.Mesela bizim Van YYÜ olarak Türkiye’de bir projemiz vardı. Balık Gölü Çaldıran Proje kapsamında Balık Gölü en büyük depremini 600 yıl önce üretti dedik 600 yıldır büyük deprem üretmiyor yani deprem potansiyeli var dedik Bakın şunu söylüyoruz yer önemlidir. Aynı kazların artık Yüksekova-Şemdinli fay zonu için de geçerli olduğunu söyleyen Doç. Selçuk, “Bu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu fayın 7 ve üzeri deprem üretme potansiyeli var, bu bir sismik boşluk. Üstelik Yüksekova-Şemdinli fay zonu, Bitlis-Zagros bindirme zonunun hemen kuzeyinde yer alıyor. , türkiyenin en büyük ana bindirme zonu.yuksekova burası adından bir ova.kahramanmaraşta gördük.zemin iyiyse bir şey olmuyor.ama büyütme dediğimiz bir şey var.alüvyal zemin gevşek malzeme yani siz çok sallarsanız daha çok çökersiniz” diyen Doç. Selçuk, “Yüksekova’nın yeri bataklık yani bataklık. Yüksekova’nın her yeri riskli mi? Hayır. Yüksekova ve Şemdinli’de çalışmalarımız var. Şemdinli’ye gidip baktığınızda, daha çok dağlık bölgelerdedir. Çünkü bulunduğu yer kayalık bir zemin ama Yüksekova” Özellikle ovanın düz kısmına baktığınızda ovadaki yerleşimler büyük risk altında. Yüksekova’nın havalimanı zaten ovaya yapılmış durumda” dedi. Bu farkındalığın sürdürülebilir olması gerekiyor. Yüksekova ve Şemdinli’de büyük deprem beklendiği bir gerçek.” dedi.

Depremin yaşandığı şehirlerde endişe duyduğu konuyu anlatan Doç. Selçuk, “Van’daki depremin ardından bazı vatandaşlar konutlarının hasar durumunun değiştirilmesine itiraz etti. Van’da ağır hasarlı binanızın orta hasarlı veya orta hasarlıdan az hasarlı binanıza çevrilmesi yönünde itirazlar oldu. Devlet yapacak” buna yaptırım uygulayın.Güçlendirme ile orta hasarlı hale çevrilmeyecek.Van’da ilk depremde yıkılmayan binalar 5.6 büyüklüğündeki depremde yıkıldı.O binada ağır hasardan orta hasarlıya değiştirirseniz, O binada ölen herkesin günahı sorulacak. Her insandan siz sorumlusunuz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu