Haber

Silivri’de kadın üreticilere 300 bin fidan

İSTANBUL (İGFA) –Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz’ın “Silivri’yi Üretmek ve Geliştirmek” vizyonu doğrultusunda çalışmalarını sürdüren Tarım Hizmetleri Müdürlüğü, geliştirdiği projelerle ilçede yaşayan kadınları üretmeye teşvik etmeye devam ediyor.

Sürdürülebilir gıda zincirinin sağlanması, tarımsal üretimin desteklenmesi ve üretim alan ve büyüklüklerinin artırılması, kadın üreticilerin desteklenmesi ve üretimin teşvik edilmesi amacıyla Tarımsal Üretim ve Araştırma Merkezi (TÜRAM) tarafından üretilen ve tedarik edilen fidanların dağıtımı için temsili dağıtım töreni düzenlendi. .

Brokoli, karnabahar, beyaz lahana, kırmızı lahana ve pırasadan oluşan 300 bin fidan kadın üreticilere bağışlanmaya başlandı.

Silivri Belediyesi tarafından üreticilerle ücretsiz olarak paylaşılacak fidanlar, ilçe genelindeki muhtarlıklar aracılığıyla kadınlara ulaştırılacak. Fidan dağıtımıyla tarımsal üretimin yaygınlaştırılması ve kadınların balkon, bahçe veya tarlada üretim yapmasının teşvik edilmesi amaçlanıyor.

Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, “Biz her zaman şunu söyledik: ‘Kadın varsa üretim vardır. Üretim varsa hayat vardır.’ “İstanbul’un en verimli topraklarına sahip olan Silivri’de kadınlarımızın topraktan ellerini çekmemeleri için her türlü desteği sağlıyoruz. Tarımsal üretimde lokomotif görevi gören kadın üreticilerimize büyük önem veriyoruz. Bu nedenle Tarım Hizmetleri Müdürlüğümüzce Kültür Merkezi Mahalle Konutlarımızda eğitim alan 650 hanımımıza özel bir mesaj var. ‘Tohum Ekimi ve Fide Yetiştiriciliği’ kursu vererek atalık tohumlarımızı hediye ettik. Avrupa Birliği Erasmus Projeleri kapsamında 134 bin 432 Euro hibe almaya hak kazandığımız Tarım Kooperatiflerinde Kadının Güçlenmesi projesi kapsamında eğitimler gerçekleştirdik. Tarımsal üretimi yaygınlaştırmak ve kadınları balkon, bahçe, tarla ne olursa olsun üretmeye teşvik etmek. Bu amaçla 90 bin yazlık fidanı sizlerle paylaştık. Selimpaşa Mahallemizde kadınlarımızın üretimde olmalarını sağlamak amacıyla ücretsiz olarak bamya ve Topatan Kavunu ekebilecekleri alanlar ayırdık. Barbunya üretimini canlandırmak amacıyla Danamandırlı hanımlara alt gübre ve üst gübre takviyesi yaparak alım garantisi verdik. Biz hanımlara ve üreticilere destek olmaya, destek olmaya devam edeceğiz, siz sevgili hanımların elinden tutarak bu yolda birlikte yürümeye devam edeceğiz. Bu topraklarda ne üretiyorsak satabiliyoruz. Çünkü İstanbul gibi 20 milyon nüfuslu bir pazarımız var. Çalışmamız, çok çalışmamız ve üretmemiz gerekiyor” dedi.

habercayeli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu