Teknoloji

Rus Uzay Ajansı Roscosmos’un ISS’sinde bir sızıntı daha

Uluslararası Uzay İstasyonu’na kenetlenmiş bir Rus uzay aracında başka bir sızıntı bildirildi. Cumartesi sabahı, Rusya’nın Roscosmos uzay ajansı Telegram’da duyurdu. ISS’ye yanaşan bir Progress kargo gemisinin kabin basıncını kaybettiğini duyurdu.NASA daha sonra basınç düşüşünün bir soğutucu sızıntısından kaynaklandığını söyledi.

Nasa, ” Progress 82 uzay aracında soğutma sıvısı kaybının nedeni araştırılıyordedi ve devam etti: “ Progress 82 ile istasyon arasındaki kapaklar açık ve istasyondaki sıcaklıklar ve basınçlar normal. Soğutma döngüsü sızıntısından haberdar edilen mürettebat tehlikede değildir ve normal uzay istasyonu operasyonlarına devam eder.

Space.com’un bildirdiğine göre Progress 82, 28 Ekim’de ISS’ye ulaştı. Cumartesi günkü duyurudan önce, uzay aracının istasyondan 17 Şubat’ta ayrılması planlanıyordu. Roscosmos’un bu zaman çizelgesini başlangıçta planlandığı gibi uygulayıp uygulaymayacağı şu anda belirsiz.

Rusya’nın Progress uzay aracı, ikmal görevlerini tamamladıktan sonra Dünya atmosferinde yanacak şekilde tasarlandı, yani Roscosmos’un Dünya’ya döndükten sonra bu sızıntıyı araştırması mümkün değil. Keşfin zamanlaması, ikinci bir Progress uzay aracının ISS ve başka bir Rus uzay aracına yanaştığı gündür. uzay istasyonunda bir sızıntı yaşamaktan.İki aydan az bir süre sonra geldi.

Rusya’nın Soyuz MS-22 uzay aracı, Aralık ayında kozmonotlar Dimitri PetelinVe Sergey Prokopyev Yaklaşık yedi saatlik bir uzay yürüyüşüne hazırlanırken soğutma sıvısı sızmaya başladı. Roscosmos daha sonra olayı bir meteor çarpmasına bağladı.

Roscosmos, ISS’de acil bir durum olmadıkça uzay aracının insan taşımak için uygun olmadığını belirledi. Ajans, Petelin ve Prokopyev’in yanı sıra NASA astronotu Frank Rubio’yu Dünya’ya geri getirmek için bu ayın sonlarında başka bir Soyuz gemisi fırlatacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu