Teknoloji

Fahiş fiyatlarla kullanılmış araba frenleri: Reklamların yüzde 75’i silindi

İkinci El Motorlu Taşıtların Ticaretine Dair Yönetmelikte yapılan değişiklik Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre ikinci el araç fiyatı sıfır araç fiyatını geçmeyecek.

İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel, araç pazarındaki son durumu anlattı.

Milliyet’te yer alan habere göre; Ertemel şu ifadeleri kullandı:

“Ticaret Bakanlığımızın getirdiği 6+6 yönetmeliği kapsamında ikinci el arabaların listeleme sitelerinde paylaşılamayacağına dair unsur 15 Temmuz prestijiyle yürürlüğe girdi. Bu tarihten sonra birkaç gün birçok ilan paylaşılmaya devam ederken, geldiğimiz günün prestijiyle bu tür ilanların yüzde 75’i yönetmelik gereği kaldırılmış ya da düzenlenmiştir.

“Paylaşılan gönderiler bireysel kullanıcılara aittir”

Şu anda yönetmeliğe aykırı 5 bin civarında ilan olduğu bakanlığımızca tespit edilmiştir. Bahis konusunda yaptığımız çalışmalarımız doğrultusunda halen yayınlanmakta olan ilanların birçoğunun bireysel kullanıcılarla ilgili olduğunu ve yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren araba satıcısı olan çalışma arkadaşlarımızın kurallara uyduğunu görmekteyiz.

ÖTV artışı telaffuzu ile satışlar

Öte yandan bazı yetkili satıcıların da açıktan ek fiyat talep etmeye ve ÖTV’yi artıracak söylemlerle müşterilerine satış yapmaya çalıştıklarını duyuyoruz.

Son olarak Ticaret Bakanımızın daveti üzerine bizzat görüşlerimizi açıklama fırsatı bulduk ve yönetmeliğin daha kapsamlı ve aktif hale getirilmesi açısından süreçteki en değerli referans olduk. Bu nedenle piyasamızın bu normalleşme sürecinde hem otomobil bayilerinin hem de vatandaşlarımızın kurallara, yasa ve yönetmeliklere uymasını önemle tavsiye ederiz.

Bu tür talep ve işlemlerle karşı karşıya kalan vatandaşlarımızın bu taleplerde bulunan firma veya kişilerden araç satın almaması ve durumu Bakanlığımıza bildirmesi sürece katkı sağlayacaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu