Yaşam

Ebu Ubeyde kimdir? Hamas’ın Askeri Sözcüsü Ebu Ubeida ile ilgili ayrıntılar

Hamas’ın askeri gücü İzzeddin el Kassam Tugayları’nın sözcüsü kendisini Ebu Ubeyde olarak tanıtıyor. Ebu Ubeyde yüzünü göstermiyor ancak kimliğini gizli tutuyor. Son dönemlerin en çok merak edilen isimleri arasında yer alan Hamas’ın askeri sözcüsü Ebu Ubeyde’nin adının, ‘cennetle müjdelenen 10 sahabeden biri’ olan Ebu Ubeyde’den geldiği düşünülüyor.

Ebu Ubeyde kimdir?

Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el Kassam Tugayları’nın sözcüsü kendisini Ebu Ubeyde olarak tanıtıyor. Ebu Ubeyde yaptığı açıklamalarda yüzünü göstermiyor ve kimliğini açıklamıyor. Ebu Ubeyde’nin Kassam yetkilisi olarak ilk kez 2002 yılında ortaya çıktığı biliniyor.

Ebu Ubeyde’nin eski Kassam lideri İmad Akl’ı örnek aldığı ve daima yüzünü gizlediği biliniyor. İsrail’in 2005 yılında Gazze’den çekilmesiyle Ebu Ubeyde, Kassam’ın resmi sözcüsü oldu.

Ebu Ubeyde hakkında detaylar

Ebu Ubeyde’nin Gazze’nin Na’alia kasabasından olduğu iddia ediliyor. Bugüne kadar pek çok farklı bölgede yaşayan Ebu Ubeyde’nin evinin İsrail güçleri tarafından defalarca bombalandığı da söyleniyor.

İsrail’den alınan bazı bilgilere göre Ebu Ubeyde’nin Cibaliye’de yaşadığı anlaşılıyor. Öte yandan geçtiğimiz günlerde İsrail güçlerinin Ebu Ubeyde’nin yüzünü ortaya çıkardığı haberi sosyal medyada hızla yayıldı.

İsrail medyası birçok kez Ebu Ubeida’ya ait olduğu iddia edilen fotoğrafları yayınladı.

İsrail, Ebu Ubeyde’ye ait olduğu iddia edilen bir fotoğrafı ilk olarak 2014 yılında yayınladı. Fotoğrafta Ebu Ubeyde’nin gerçek adı da yer alıyor. Huzeyfe Samir Abdullah el-KehlutOlarak duyuruldu.

Ancak Kassam Tugayları İsrail’in yayınladığı fotoğrafları reddetti. Ebu Ubeyde’nin kim olduğunu çok az kişinin bildiği belirtildi.

Ebu Ubeyde isminin sahabe Ebu Ubeyde bin Cerrah’tan geldiği sanılmaktadır.

Ebu Ubeyde bin Cerrah, Hz. Muhammed’in sahabelerinden biridir. ‘Cennetle müjdelenen on sahabeden biri’ olarak tanınır. Hz. Muhammed’in vefatından sonra kendisine sahabelik görevi teklif edildiği ancak kendisinin bu teklifi kabul etmediği bilinmektedir.

Ebu Ubeyde, Hz. Ömer’in halifeliği sırasında ordu komutanı olarak görev yaptı ve Şam’ın ele geçirilmesinde etkin rol oynadı. Daha sonra ele geçirilen bölgelerin valisi oldu.

Hz. Ebu Bekir aracılığıyla. Muhammed ile temasa geçen Ebu Ubeyde, 622 yılında Müslüman oldu. Mekke’den Medine’ye göçe katıldı ve ardından Bedir Savaşı’na katıldı.

Bedir Savaşı’nda babasına karşı savaşan Ebu Ubeyde’nin babasına saldırmadığı ancak babasının ona saldırdığı söylenmektedir. Kavga sonucunda Ebu Ubeyde babasını öldürdü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu