Ekonomi

Yeni haftanın gündemi ve beklentileri

Bu hafta hangi veriler izlenecek? Yeni haftada gündem ne olacak ve beklentiler neler?

31 Temmuz 2023 Pazartesi

 • Türkiye:Yabancı Turist Sayısı (Haziran) ve Hizmet ÜFE (Haziran)
 • Japonya:Sanayi Üretimi ve Perakende Satışlar (Haziran)
 • Çince:Resmi PMI Bilgileri (Temmuz)
 • Almanya:Perakende Satışlar (Haziran)
 • avro bölgesi:TÜFE (Temmuz-Öncü) ve GSYİH (2Ç23-Öncü)

1 Ağustos 2023 Salı

 • Türkiye:İSO İmalat PMI (Temmuz), İTO İstanbul Enflasyonu (Temmuz)
 • AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ:JOLTs Boş Kontenjanlar (Haziran)

2 Ağustos 2023 Çarşamba

 • AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ:ADP İstihdam Raporu (Temmuz)

3 Ağustos 2023 Perşembe

 • Türkiye:Resmi Enflasyon Verileri (Temmuz)
 • İngiltere:BoE Faiz Kararı
 • AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ:Fabrika Siparişleri (Haziran)

4 Ağustos 2023 Cuma

 • Türkiye:TCMB Fiyat Gelişmeleri Raporu ve Reel Efektif Döviz Kuru (Temmuz)
 • Almanya:Fabrika Siparişleri (Haziran)
 • avro bölgesi:Perakende Satışlar (Haziran)
 • AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ:Resmi İstihdam Raporu (Temmuz)

Önde gelen merkez bankalarının para politikası toplantılarıyla geçen kritik haftanın ardından, bu hafta küresel piyasalar ABD işgücü piyasasına ilişkin bir dizi veriye, İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) para politikası toplantısına ve Euro bölgesinin önde gelen enflasyon ve büyüme rakamlarına odaklanacak.

En son JOLT anketinin sonuçları ABD’de Salı günü açıklanacak. Açık iş sayısının Haziran ayında 9,82 milyondan 9,62 milyona gerilemesi bekleniyor. ADP Enstitüsü’nün istihdam raporu Çarşamba günü resmi istihdam raporundan önce gelecek. Haziran’da 497 bin kişi artan özel sektör istihdamının Temmuz’da 210 bin artması bekleniyor. Cuma günü açıklanan resmi bilgilere göre, aynı dönemde 209 bin olan tarım dışı istihdam artışının 2020 sonundan bu yana en düşük seviye olan 184 bine gerilemesi bekleniyor. İstihdam piyasasındaki sıkışıklık devam etse de düşüş eğiliminin devam ettiği görülmektedir. Ortalama saatlik faizlerdeki aylık artışın Haziran’daki %0,4’ten %0,3’e gerilemesi bekleniyor. İşsizlik oranının, elli yılın en düşük seviyesine yakın olan %3,6’da kalması bekleniyor.

BoE Perşembe günü para politikası toplantısını yapacak. İngiliz politika yapıcıların üst üste 14’üncü kez faiz oranını (25 baz puan) artırarak politika faizini %5,25’e yükseltmesi bekleniyor. BoE’nin önde gelen merkez bankaları arasında sıkılaştırma döngüsünün erken başlamasına rağmen, enflasyon diğer gelişmiş ekonomilere kıyasla oldukça yüksek. Ekim 2022’de %11,1 ile 41 yılın en yüksek seviyesine ulaşan tüketici enflasyonu kademeli olarak gerilese de Haziran ayında %7,9 ile yüksek seviyesini korudu. Bununla birlikte, aylık enflasyonda sistematik olmamakla birlikte aşağı yönlü bir eğilim söz konusudur. Piyasa beklentisi, faiz oranlarının yıl sonuna kadar %5,75 ile 2007’den bu yana en yüksek seviyeye çıkması yönünde.

ABD’de S&P 500 Şirketlerin ikinci çeyrek bilançoları açıklanmaya devam ediyor. Bu hafta Apple (NASDAQ: AAPL) ve Amazon (NASDAQ: AMZN Başta teknoloji devleri olmak üzere çeşitli departmanlardan değerli şirketlerin finansalları takip edilecek. Salı günü Merck, Pfizer, Toyota Motor, Caterpillar, BP, Starbucks (NASDAQ: SBUX), Uber, Çarşamba Qualcomm, PayPal (NASDAQ: PYPL) ve Perşembe günü Apple, Amazon, Airbnb bilançolarını açıklayacak.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Haziran ayı para politikası toplantı özeti ve piyasalar için kritik öneme sahip Lider Hafize Gaye Erkan’ın enflasyon raporu sunumunun ardından bu hafta yurt içi enflasyon ve PMI bilgileri öne çıkıyor.

Haftanın ilk işlem gününde TÜİK’in Haziran ayı hizmeti ÜFE bilgileri ve turizm istatistikleri takip edilebilecek. Mayıs ayında hizmet ÜFE aylık %2,99, yıllık ise %65,47 olarak gerçekleşti.

Salı günü İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) Temmuz ayı Türkiye imalat PMI raporu izlenecek. ISO İmalat PMI üç aydır 51,5 puan seviyesinde açıklandı. Haziran ayı raporunda, talepteki iyileşmenin devam etmesi nedeniyle yaklaşık iki yılın en güçlü üretim artışının yaşandığı belirtildi. Ayrıca Cuma günü resmi enflasyon bilgisi öncesi Salı günü İstanbul Ticaret Odası (İTO) İstanbul enflasyon bilgisi gelecek. İTO verilerine göre Haziran ayında İstanbul’da tüketici enflasyonu aylık %3,46, yıllık %55,19 oldu. Resmi enflasyon bire bir dönemde aylık %3,92 ve yıllık %38,21 oldu. TCMB Başkanı Erkan’ın Perşembe günü açıkladığı yılın üçüncü enflasyon raporunda politika yapıcıların yıl sonu TÜFE varsayımı %22,3’ten %58’e yükseldi. 2024 sonu tazminat talebi %8,8’den %33’e yükseldi.

Perşembe günü TÜİK Temmuz ayı enflasyon verileri açıklanacak. Foreks Haber anketine göre piyasanın Temmuz ayı TÜFE beklentisi medyan aylık %9,25, yıllık ise %47,51. Haziran ayında enflasyon aylık %3,92 ve yıllık %38,21 oldu. C Kümesi çekirdek enflasyonu aylık %3,84 ve yıllık %47,33 oldu. Aynı dönemde Yİ-ÜFE aylık %6,50, yıllık ise %40,42 arttı.

TCMB, Temmuz ayı enflasyon bilgilerini takip eden haftanın son günü Fiyat Gelişmeleri Raporu’nu yayınlayacak. Ayrıca TCMB, Temmuz ayı Reel Efektif Döviz Kuru’nu (REDK) yayınlayacak. TÜFE bazlı REDK Haziran’daki 58,07’den 51,52 puana gerileyerek 18 ayın en düşük seviyesini gördü.

Kaynak: Piramit Menkul Kıymetler

Hibya Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu