Ekonomi

UBS İsviçre Frangı’nın gerilediğini düşünüyor, Fed’in faiz indirimine gideceğini öngörüyor

UBS, İsviçre Ulusal Bankası’nın (SNB) Mart ayındaki beklenmedik faiz indiriminin döviz piyasaları üzerindeki etkisini analiz eden bir rapor yayınladı. SNB’nin diğer büyük merkez bankalarından önce harekete geçmesi, carry trade akımını tetikleyerek İsviçre Frangı’nın başta Euro olmak üzere başlıca para birimleri karşısında önemli ölçüde zayıflamasına yol açtı. İsviçre frangı ile avro arasındaki getiri farkının 200 baz puanın üzerine çıkması, EURCHF paritesindeki yükselişi körükledi.

Piyasa vadeli işlemleri, İsviçre Frangı’nda önemli miktarda kısa pozisyon biriktiğine işaret ederek USDCHF döviz kuru için aşağı yönlü risklere işaret ediyor. Ancak UBS, bu kısa pozisyonların USDCHF paritesinin yukarı yönünü muhtemelen 0,92 seviyesi civarında sınırlayacağını öngörüyor.

İsviçre ekonomisinin %1,5 civarında bir büyüme oranını koruyacağı tahmin edilirken, ABD büyümesinin bu yıl %2,4’ten gelecek yıl %1,4’e yavaşlaması bekleniyor. SNB’nin Eylül ayına kadar faizleri 50 baz puan daha düşürmesi ve tahmin ufku boyunca faizleri %1’de tutması öngörülüyor.

UBS ayrıca Federal Rezerv’in Eylül ayında faiz indirimlerine başlayacağını ve Haziran 2025’e kadar toplam 100 baz puan indirime gideceğini tahmin ediyor. Bu politika değişikliğinin, Fed’in yılın ilerleyen dönemlerinde yapacağı faiz indirimlerine kadar İsviçre Frangı’nı baskı altında tutması bekleniyor.

Rapor, ABD seçimlerinin sonucunun, ister Biden ister Trump kazansın, Trump’ın politikalarının birçoğu Demokrat liderlik tarafından zaten benimsendiği için ABD dolarını önemli ölçüde etkilemesinin olası olmadığını belirtiyor.

Raporda ayrıca ABD seçimlerini çevreleyen jeopolitik gerilimlerin para birimlerini nasıl etkileyebileceği de tartışılıyor. Gerilimin artması İsviçre Frangı’nı şişirirken, askeri retoriğin yükselmesi geleneksel olarak ABD Doları’na fayda sağlıyor ve USDCHF’yi daha az etkiliyor.

Yatırım etkileri açısından UBS, USDCHF’nin önümüzdeki aylarda 0,90’ın üzerinde kalacağını ve Fed’in faizleri düşürmeye başlamasıyla birlikte potansiyel bir düşüş yaşayacağını öngörüyor. Firma, USDCHF için 0,85 civarında destek ve 0,92 civarında direnç tanımlıyor.

Rapor, küresel büyümedeki bir artışın Euro’yu ve bir dereceye kadar İsviçre Frangı’nı ABD dolarına göre destekleyebileceği sonucuna varıyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu