Ekonomi

TechXtile Start-Up Challenge’da yarı final heyecanı

BURSA (İGFA) – Uludağ Dokumacılık İhracatçıları Birliği (UTİB) himayesinde bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilen Türkiye’nin en kıymetli girişimcilik programı TechXtile Start-Up Challenge maratonunda, finale bir adım daha yaklaşıldı. Toplam 74 projenin başvurduğu programda tüm elemeleri geçen 16 proje, 21 Aralık’ta yapılacak finalde yarışa hak kazandı.

Katılan tüm girişimcilere network imkânı ve dereceye girenlere kıymetli mükafatlar sunan dev tertipte; müracaatların sona ermesiyle birlikte adaylar için ağır bir eğitim süreci başladı. Tüm iştirakçilere yönelik genel girişimcilik eğitimlerinin akabinde, toplamda 74 proje müracaatının olduğu Level-Up ve Scale-Up kategorilerinden ön elemeyi geçen 29 aday, yarı final için gerekli eğitimleri almaya hak kazandı. Müşteri Doğrulama, Pitching, Pazar ve Rakip Tahlili, Fikri ve Sınaî Mülkiyet Hakları, Uygulamalı Patent Araştırması ve Şirket Kurma Süreçleri hususlarının yer aldığı ve 8 Kasım’da başlayıp 22 Kasım’da sona eren eğitimlerde projelerini tamamlayan adaylar sunumlarını, kesimin önde gelen isimleri ve üniversite öğretim üyelerinin yer aldığı çevrimiçi toplantıda Kıymetlendirme Kurulu’nun beğenisine sundu.

‘SÜREKLİ YAŞAYAN BİR GİRİŞİMCİLİK PLATFORMU’

Toplantının açılışında konuşan UTİB İdare Şurası Lideri Pınar Taşdelen Engin, taekstil ve hazır giysi bölümüne yeni teşebbüsçüler kazandırmak ve teşebbüs kültürünü yaygınlaştırmak emeliyle 2019 yılında TechXtile Start-Up Challenge programını hayata geçirdiklerini, geçen yıl atılan yeni ve büyük adımla programın girişimcilik ile ilgili tüm faaliyetleri tek çatı altında toplayan bir girişimcilik platformuna dönüştüğünü hatırlattı. Lider Engin, “Sürekli yaşayan bir girişimcilik platformu haline gelen ve birden fazla etkinliği bünyesinde barındıran ‘TechXtile Platform’ ile hem bireysel girişimcilerin hem de firmaların girişimcilik ve inovasyon odaklı çalışmalarını ön plana çıkarmayı hedefliyoruz” dedi. Programa gösterilen ağır ilgiden memnunluk duyduklarını da lisana getiren Lider Engin, “Programımıza 22 farklı ilden başvuru geldi. Başvuran projelerin büyük bölümü; yapay zeka, akıllı tekstiller, ekolojik tekstiller, tasarım, tıbbi tekstiller, sürdürülebilirlik gibi alanlardan oluşuyor. Başvuruların illere göre dağılımına baktığımızda ise ağırlığın İstanbul, İzmir ve Bursa’dan yapıldığını görüyoruz. Adaylarımızın dünya gündemini yakalamış olmaları ve bu konuda proje üreterek katıldıklarını görmek sevindirici bir tablo” diye konuştu.

21 ARALIK’TAKİ BÜYÜK FİNALDE TER DÖKECEKLER

Proje Koordinatörü Ufuk Batum moderatörlüğünde gerçekleştirilen toplantıda daha sonra proje sunumlarına geçildi. Adaylar belirlenen mühlet içerisinde projelerini anlatırken, Kıymetlendirme Heyeti üyelerinin projeler hakkındaki sorularını cevapladı. Heyet üyelerinin yaptığı kıymetlendirme sonucunda, Level-Up ve Scale-Up kategorilerinden 8’er olmak üzere toplamda 16 proje finale yükseldi. 21 Aralık’taki büyük final için ter dökecek olan adaylar, 25 Kasım’da Program Koordinatörü Ufuk Batum moderatörlüğünde gerçekleştirilecek ‘Mentorluk Süreci’ eğitiminin akabinde 25 Kasım’da başlayarak 1 Aralık’ta sona erecek final eğitimlerine katılacaklar.

LEVEL-UP KATEGORİSİ FİNALE KALAN PROJELER:

1. Amazon Bra

2. Elma Artıklarından Vegan Deri Üretimi

3. Materix Clean Textile Antibakteriyel, Hidrofobik& Fotokatalitik Nano Dokuma Kaplama

4. Moda- Yapay Zeka Temelinde Alışveriş Aplikasyonu

5. Sanal giysi Aynası

6. Swatchloop: Yapay Zeka Tabanlı Sürdürülebilir Atık İdaresi Dijital Platformu

7. Taggle

8. Yetkili Terzi

SCALE-UP KATEGORİSİ FİNALE KALAN PROJELER:

1. Activewear 2.0- Performans Bazlı, Yeni Kuşak akıllı Spor Kıyafetleri

2. Giyilebilir Ateş Ölçer ve Sağlıklı Takip Uygulaması

3. Isıtmalı Ceket

4. Mavi Yakıt

5. Phoenix Enerji

6. ProMeta

7. Star

8. Wear’s

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu