Haber

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Derya Yanık, Adıyaman’da CHP’lilerin Menzil mezhebi hakkındaki iddialarına yanıt verdi.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Kurulu Başkanı Derya Yanık, CHP komisyon üyelerinin depremzedelerin refakatsiz çocuklarının meskende kaldığı iddialarının yerinde incelenmesi için kurul başkanına yaptığı başvuruyu yanıtladı. Adıyaman’da Menzil tarikatına ait Buhara konutları. Derya Yanık’ın Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı iken hazırladığı yanıtta, “Yapılan inceleme ve gözlemlerde refakatsiz çocuk barınmadığı, çocukların aile bütünlüğü içinde aileleriyle birlikte kaldıkları, ve aileler kendi istekleriyle kaldılar.”

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’nun CHP’li üyeleri Sezgin Tanrıkulu, Gülizar Biçer Karaca, Ali Haydar Hakverdi, Mahmut Tanal ve Aysu Bankoğlu komisyona başvurarak depremzede olduğu iddia edilen çocukların yerinde incelenmesini istedi. Menzil Tarikatı ile ilgili Buhara meskenlerinde.

KOMİSYON BAŞKANI OLARAK HİZMET DÖNEMİNDE HAZIRLADIĞI CEVAP TABLOSUNU GÖNDERDİ

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Kurulu Başkanı Derya Yanık, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın yanıtını CHP’li milletvekillerine gönderdi. Gönderilen yanıtın Derya Yanık’ın Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olduğu dönemde hazırlandığı görüldü.

“AİLE BÜTÜNLÜĞÜ İÇİNDE ÇOCUKLAR AİLELERİYLE, AİLELER KENDİ İSTEĞİYLE KALIR”

Yanık’ın verdiği cevapta, söz konusu çocukların Menzil tarikatının örgütlü olduğu Adıyaman Menzil’de kaldığı iddiasını Aile Bakanlığı ekiplerinin araştırdığı belirtilerek, şunları kaydetti:

“Durak (Menzil) köyünün Buhara evlerinde refakatsiz çocukların kaldığı haberinden hareketle Adıyaman İl Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğümüz tarafından Menzil köyünde inceleme yapılmıştır. Ailelerin kaldığı çadırkentler tek tek ziyaret edilmiştir. 1. Muayene ve gözlemlerde kimsesiz çocuk barınmamıştır, çocuklar aile bütünlüğü içinde aileleriyle birlikte yaşamışlardır.Ailelerin bir arada kaldıkları ve ailelerin kendi istekleri ile kaldıkları görülmüştür.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu