Ekonomi

Spirit Airlines’ın hisse değeri, mahkemenin JetBlue satın alma anlaşmasını durdurmasının ardından düştü

Spirit Airlines (SAVE) hisseleri, federal bir yargıcın JetBlue Airways’in (JBLU) bu tür bir birleşmenin “rekabeti önemli ölçüde azaltacağı” endişesi nedeniyle bütçe havayolu şirketini satın almasını engellediğini açıklamasının ardından Salı günü %50’den fazla değer kaybetti.

Adalet Bakanlığı daha önce, bütçeye duyarlı seyahat edenler için daha yüksek bilet fiyatlarına yol açacağını öne sürerek satın alımın durdurulması için dava açmıştı.

ABD Bölge Mahkemesi Yargıcı William Young, kararında “JetBlue, Spirit’in uçağını JetBlue’nun oturma düzeniyle yeniden yapılandırmayı ve JetBlue’dan genel olarak daha yüksek bilet fiyatları talep etmeyi planlıyor” diye yazdı. “Spirit’in piyasadan kaldırılması, Spirit’in daha uygun fiyatlı bilet fiyatlarına güvenen yolcular için dezavantaj yaratacaktır.”

Bu yazının yazıldığı tarih itibarıyla JetBlue’nun hisse değeri %4,5 oranında artış gösterdi.

Karar, pazardaki rekabet gücünü azalttığını düşündüğü birleşmeleri önlemek için aktif olarak çalışan Adalet Bakanlığı açısından bir kazanım anlamına geliyor.

Karara yanıt olarak JetBlue ve Spirit tarafından yapılan ortak açıklamada, birleşmelerinin daha fazla rekabet yaratacağına ve tüketicilere daha fazla seçenek sunacağına inandıkları belirtilerek, sonuca katılmadıkları belirtildi.

Her iki şirket de şu anda hakimin kararını gözden geçiriyor ve bundan sonra hangi adımları atacaklarını düşünüyor.

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş, tercüme edilmiş ve bir insan editör tarafından düzenlenmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu