Haber

Soyer: “Yavaş Şehir tüm dünyaya umut veriyor”

Lider Soyer, Yavaş Şehir unvanını alan şehirlere sertifika verdi
Soyer: “Yavaş Şehir tüm dünyaya umut veriyor”

Dünyanın ilk Yavaş Şehir Metropolü unvanı için pilot şehir seçilen İzmir, Uluslararası Yavaş Şehir Uyum Komitesi toplantısına ev sahipliği yaptı. Toplantıda Lider Tunç Soyer, Türkiye’den Şarköy’ün de aralarında bulunduğu Cittaslow unvanını alan dünya şehirlerine sertifika vererek, “Cittaslow bize ve tüm dünyaya umut veriyor” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in girişimiyle dünyanın ilk Cittaslow (Yavaş Şehir) Metropolü unvanı için pilot şehir ilan edilen İzmir, Uluslararası Cittaslow Uyum Komitesi toplantısına ev sahipliği yaptı. Seferihisar Maya Otel’de düzenlenen toplantıya İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in yanı sıra Cittaslow Genel Sekreteri Pier Giorgio Oliveti, Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, Cittaslow temsilcileri ve Cittaslow şehirlerin temsilcileri katıldı.
Başkan Tunç Soyer, toplantıda Cittaslow unvanını kazanan Türkiye’den Şarköy, Çin’den Dongying, Kolombiya’dan Marulanda, Polonya’dan Golub – Dobrzyn ve Biala Piska kentlerinin temsilcilerine sertifikalarını dağıttı.

“Döngüsel kültürü vizyon olarak benimsedik”
Konuşmasına Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılını kutlayarak başlayan Lider Tunç Soyer, “Bugün iç içe geçmiş krizlerle karşı karşıyayız. Demokrasi krizleri, savaşlar, iklim krizleri gibi birçok sorunu yaşıyoruz. Yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşları olarak toplumlarımızın refahı için değişikliklere ihtiyacımız var. Cittaslow şehirleri daha sürdürülebilir hale getirmeye çalışıyor. Şehirleri ve toplumları dönüştürerek ayrımcılığa ve yoksulluğa karşı elinden geleni yapıyor. Kültür bu noktada çok değerli. Kültür yaşamın kendisidir, biriktirilen deneyimlerdir ve paylaşımdır. Döngüsel kültür dediğimiz bir kavram var. Bu konsepti İzmir’de düzenlenen UCLG Kültür Zirvesi’nde tanıttık. Döngüsel kültür dört ana başlıktan oluşur: doğamızla uyum, birbirimizle uyum, geçmişimizle uyum ve değişimle uyum. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak bunu bir vizyon olarak görüyoruz ve yönetim modellerini nasıl uyumlaştırabiliriz diye düşünüyoruz. “Her kararın, her hareketin birbiriyle bağlantılılığını dikkate alarak çalışıyoruz” dedi.

“Cittaslow bize ve tüm dünyaya umut veriyor”
Başkan Soyer, dünyanın ilk Cittaslow Metropolü unvanı için pilot şehir seçilen İzmir’de yürütülen çalışmalara ilişkin de bir sunum yaptı. Agora, Demirköprü ve Buca’da yürütülen çalışmalar hakkında bilgi veren Lider Soyer, “Şehirlerin kalbinde mahalleler var. Bu mahalleler etkileşimin en yoğun olduğu yerlerdir. Cittaslow’un uygulama alanları olarak öncelikle bu mahalleleri seçtik. Tüm çalışmalarımızı yaparken yine heyecanla Cittaslow’da yürümeye devam ediyoruz. “Cittaslow bize ve tüm dünyaya umut veriyor” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

evcilerhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu