Ekonomi

Solana ağında bir kesinti yaşandı: SOL tokenı nasıl etkilendi?

Investing.com – solanaBlockchain ağı, günün erken saatlerinde blok üretiminin durmasına neden olacak büyük bir kesintiyle karşı karşıya kaldı.

Solana Status resmi X hesabında duyurulan kesinti, 400 milisaniyelik blok sürelerine kıyasla ağda blok üretilmeden 25 dakikadan fazla süre geçtiğinde fark edildi. Solana geliştiricileri tarafından da doğrulanan kesintinin nedeni hızla araştırılmaya başlandı.

Son güncellemeye göre geliştiriciler, blok üretiminin durmasına neden olan bir sorunu çözmek için yama içeren yeni bir validator yazılımı sürümü hazırladıklarını paylaştı. Doğrulayıcı operatörlerine, ağın yükseltilmesi ve yeniden başlatılması için hazırlanmaları gerektiği konusunda bilgi verildi. Daha sonra ana ağ doğrulama operatörlerine yeni sürümün hazır olduğu ve yükseltme yapılması gerektiği bilgisi verildi.

Solana ağı benzer bir kesintiyi en son 2023 yılının Şubat ayında yaşamıştı. Geçtiğimiz yıl ağ istikrarlı bir şekilde çalışmaya devam ederken, tam bir yıl sonra benzer sorunun tekrar yaşandığı gözlemlenmişti. 2022 yılında Solana ağındaki kesintiler ekosistemin temel sorunu haline geldi. Bu son kesintiyle birlikte Solana ağı 2 yılda 11 kez sorun yaşadı.

solana , Ethereum’a rakip olan alternatif bir katman-1 çözümü olarak yoluna devam ederken, ağda yaşanan bu sorunlar ekosistem açısından büyük bir endişe kaynağı olarak görülüyor. Son aylarda ağ etkinliğinin artmasıyla Solana’nın yerel varlığı da önemli kazanımlar elde etti.

SOL tokeninde son durum

Ekim ayında 20 dolardan başlayan rallide SOL, yıl sonunda 125 dolara yükselerek yüzde 500’e yakın değer artışı kaydetti. Yeni yıla bir düzeltmeyle başlayan kripto para, geçen ay 80 dolara kadar kısmi bir düzeltme gördükten sonra 100 dolar seviyesine doğru ikinci toparlanma denemesinde bu kez daha düşük bir işlem hacmine sahip oldu.

SOL geçen haftadan bu yana devam eden satış trendini sürdürürken %1,5’un biraz üzerinde kayıpla 94$ bandında işlem görüyor. Ağ sorunları nedeniyle genel olarak piyasayla paralel hareket etmeye devam eden kripto para biriminde şu an itibarıyla olumsuz bir fiyat hareketi gözlemlenmiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu