Haber

Rize’de baba ve çocukların tahta araba yarışı

RİZE’nin Pazar ilçesinde babalar ve 5-6 yaşındaki çocukların katıldığı tahta araba yarışması düzenlendi. Oluşturulan parkurda baba ve oğulların kıyasıya mücadelesine sahne olan etkinlik, eğlenceli görüntülere sahne oldu.

Yöre kültüründe yer alan tahta araba geleneğini yaşatmak için Pazar ilçesinde babalar ve çocuklarının katılımıyla tahta araba yarışı düzenlendi. Formulaz Derneği’nin dayanağı ile ilçedeki bir okulun düzenlediği yarışlara 12 çocuk ve babaları katıldı. Kendilerinin tasarlayıp hazırladığı tahta otomobillerle oluşturulan parkurda yarışan 5-6 yaşındaki çocukların sürdüğü tahta otomobilleri ise babaları ittirdi. Renkli imajlara sahne olan müsabakada çocuklar kadar babaları da kıyasıya çaba etti. Okul öğrencilerinin alkışlarla dayanak verdiği yarış sonunda Miraç Okumuş (5) ve babası Bilal Okumuş birinci oldu. Dereceye girenlere altın armağan edildiği yarışta en uygun tasarım mükafatını ise Eslem Okumuş (5) aldı.

‘ÇOCUKLAR BABALARI İLE BERABER ARABALARINI TASARLADILAR’Tahta otomobil kültürünü yaşatmayı amaçladıklarını söyleyen Formulaz Derneği Lider Yardımcısı Mesut Topal “Derneğimizin amacı geleneksel kültürümüzün bir parçası olan tahta araba kültürünü yeni nesillere aktarmak. Bugün burada 12 yarışmacımızla beraber güzel bir etkinlik düzenledik. Çocuklar babaları ile beraber arabalarını tasarladılar. Şimdi de beraber parkurda yarışıyorlar. Bu vesileyle hem geleneğimizi yaşatıyoruz hem de ailelerin eğlenceli vakit geçirmesine vesile oluyoruz” sözlerini kullandı.’KÜLTÜRÜ ÇOCUKLARIMIZA YAŞATIYOR OLMAKTAN MUTLULUK DUYDUK’Yarışmaya oğlu Miraç ile katılarak birinci olan Bilal Okumuş “Yarışmaya katılmak için sıkı bir çalışma sürecimiz oldu. Önce tahta arabamızı hazırladık. Sonra oğlumla beraber sürme çalışması yaptık. Bugün de yarışmaya katılarak birinci olduk. Çok eğlendik. Bizim çocukluğumuzdan gelen tahta araba kültürünü çocuklarımıza yaşatıyor olmaktan mutluluk duyduk” dedi.

Kızı Tabiat ile yarışa katılan Hikmetullah Kuleberoğlu ise “Arabayı kızımla beraber yaptık. Çok güzel bir süreçti arabayı yaparken de eğlendik. Çocuklara lastik ayakkabılarını, yün çoraplarını giydirdik. Yöresel kıyafetle süsledik, yarışmayı daha da eğlenceli hale getirdik. Yöre kültürümüzün bu tür etkinliklerle devam ettiriliyor olması bizleri mutlu ediyor” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu