Ekonomi

PulteGroup Hisseleri Dördüncü Çeyrek Gelir ve Marj Düşüşleri Nedeniyle Düştü

PulteGroup (PHM) hisseleri, konut inşaatı konusunda uzman olan şirketin mali analistlerin tahminlerini kaçıran dördüncü çeyrek kazançlarını açıklamasının ardından Salı günü piyasa açılmadan önceki ticaret oturumunda %1 düştü.

Dördüncü çeyrekte hisse başına kazanç (EPS), önceki yılın çeyreğindeki 3,85$’dan düşüşle ve 3,21$’lık ortalama tahminin üzerinde, 3,28$ olarak bildirildi. Gelir, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %17 düşerek 4,29 milyar dolara geriledi ve mali analistlerin 4,48 milyar dolarlık tahminlerini kaçırdı.

Bu çeyrekte tamamlanan toplam konut sayısı geçen yılın aynı dönemine göre %14 azalarak 7.615 olurken, mali analistlerin tahmini 8.026 oldu. Net yeni siparişler geçen yılın aynı dönemine göre %57 artarak 6.214’e ulaşarak, mali analistlerin 5.675 olan tahminini aştı.

Şirketin konut satışlarından elde ettiği brüt kar marjı, bir önceki yılın aynı çeyreğindeki %29,4’ten dördüncü çeyrekte %28,9’a geriledi.

PulteGroup’un vergi öncesi karı 946,8 milyon dolar olurken, bu rakam geçen yılın aynı çeyreğinde elde edilen kara göre %19 daha az olsa da beklenen 922,5 milyon doların üzerinde gerçekleşti.

PulteGroup CEO’su ve Lider Ryan, “Birkaç yıl süren istikrarsız ekonomik koşulların ardından, güçlü iş piyasası, düşük faiz oranları ve düşük kullanılabilir konut arzı nedeniyle 2024’te ev satın alma talebinde artış olacağına dair bir beklenti var” dedi. Marshall.

Ayrıca PulteGroup, hisse geri alım yetkisini 1,5 milyar dolar artırarak, geri alıma ilişkin toplam yetki miktarını 1,8 milyar dolara çıkardı.

“PulteGroup’un 2023 mali yılındaki 11,72 dolarlık rekor hisse başına kazancı ve 2,2 milyar dolarlık operasyonlardan elde ettiği nakit ile hisse geri satın alma yetkimizi 1,5 milyar dolar artıracağımızdan eminiz” dedi.

Bu makale yapay zekanın yardımıyla oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla ayrıntı için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu