Haber

Özel Olimpiyatlar 2023 Dünya Yaz Oyunları yarın başlıyor

p> 17-25 Haziran tarihlerinde Almanya’nın Berlin kentinde gerçekleştirilecek olan Özel Olimpiyatlar 2023 Dünya Yaz Oyunları yarın başlayacak.

Bu dev organizasyona 11. kez katılan Özel Olimpiyatlar Türkiye sporcuları, 3×3 karışık basketbol, ​​karışık bocce, yüzme ve atletizm bölümlerinde 4 kadın, 7 erkek olmak üzere 4 branşta 11 sporcuyla mücadele edecek.

Almanya’nın ilk kez ev sahipliği yapacağı Özel Olimpiyatlar Dünya Yaz Oyunları, 17 Haziran’da görkemli bir açılış töreniyle başlayacak. Özel Olimpiyatlar Dünya Yaz Oyunları’na katılan 190 ülkeden 7 bin sporcu ve ortalama 300 bin ziyaretçi, Berlin Olimpiyat Stadı’ndaki açılış töreninde yerini alacak. Türk basketbolunun dev ismi Tamer Oyguç, açılış töreninde özel sporcularımız ile bayrağımızı dalgalandıracak. Zihinsel engelli sporcuların himayesini rahmetli babası Sakıp Sabancı’dan alan ve başarıyla yürüten TÖSSED Yönetim Kurulu Başkanı Dilek Sabancı, yarın Berlin’de başlayacak Dünya Yaz Oyunları için heyecanlı olduklarını söyledi. Çok çalıştıklarını ve çalışmaya hazır olduklarını belirterek, şunları kaydetti: “Berlin’de yapılacak Özel Olimpiyatlar Dünya Oyunları, zihinsel engelli sporcular için dünyanın en büyük uluslararası organizasyonu olması nedeniyle bu açıdan önemlidir. Özel sporcular da dahil olmak üzere 7 binden fazla sporcu ve 190 ülkeden partner sporcular Berlin’de yarışacak. Aralarında Özel Olimpiyatlar Türk sporcularının da olması bizleri gururlandırıyor.” Almanya, 16. Özel Olimpiyatlar Dünya Yaz Oyunlarına ilk kez Berlin’de ev sahipliği yapacak. Özel Olimpiyatlar Türkiye takımı 11. kez mücadele etmeye hazırlanıyor. Uluslararası Özel Olimpiyatlar programı çerçevesinde 4 yılda bir Uluslararası Yaz ve Kış Oyunları, 4 yılda bir ise Avrupa, Asya, Afrika ve Amerika Özel Olimpiyat Oyunları düzenlenmektedir. Her ülkenin Ulusal Oyunları 2 yılda bir yapılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu