Haber

Otizmli Gençlerin İş Piyasasına Geçişi Bursa’da Destekleniyor

Çalışma ve İstihdam İl Müdürlüğü tarafından yürütülen Avrupa Birliği Erasmus+ Programı kapsamında Türkiye Ulusal Ajansı tarafından finanse edilen Otizmli Gençlerin Verimliliğinin Artırılması ve İşgücü Piyasasına Geçişlerinin Desteklenmesi Projesi (OTIGED) kapanış etkinliği Ajans Bursa’da yapıldı.

Moderatörlüğünü yazar, seslendirme sanatçısı ve sunucu Yekta Kopan’ın yaptığı, kentteki bir resepsiyon salonunda “Sıra Sizde” başlığıyla gerçekleştirilen etkinlikte, projenin hedefleri ve elde edilen sonuçlar hakkında değerlendirmeler yapıldı ve yeni projeler hayata geçirildi. çalışmalar ve uygulamalar paylaşıldı.

Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Eren Türkmen, programda yaptığı konuşmada, otizmli gençlerin işgücü piyasasında karşılaştıkları birçok sorun olduğunu söyledi.

Otizm spektrum bozukluğu ile ilgili en yaygın yanılgı ve ön yargıların bunlar arasında yer aldığını kaydeden Türkmen, “Bu yanlış anlamalar, otizmli gençlerin beceri ve yeteneklerini göz ardı etmemize ve potansiyellerini tam olarak keşfetme fırsatlarını kaçırmamıza neden oluyor. destek sistemleri oluşturarak iş dünyasına katılım.” söz konusu.

“İş Hayatında Otizm” başlıklı kapanış etkinliğinin panel bölümünde, bireylere istihdam sağlayan firmaları temsilen Eker Süt İşleri Genel Müdür Yardımcısı Nevra Eker, Kuzey Marmara Otoyolları Genel Müdür Yardımcısı Yılmaz Koyuncu ve Netlog Lojistik İnsan Kaynakları Müdürü Gülşen Baş katıldı. otizm, değerlendirmelerde bulundu.

“Otizmli 12 genç Eker Süt’te çalışıyor”

Toplantının ortasında gazetecilere açıklamalarda bulunan Nevra Eker, 2018 yılında otizmli gençlerin istihdamına yönelik bir proje başlattıklarını söyledi.

Fabrikalarında bugün itibariyle 12 otizmli gencin çalıştığını aktaran Eker, “Bu süreci gerçekleştirirken özellikle İŞKUR’un OTİGED Projesi ile eş zamanlı olarak başlattığı çalışmayla birçok farklı kurum ve dernekten destek aldık. , otizmli gençlerimize eşlik eden işletme koçlarının gelişim sürecine yönelik bir çalışma başlatıldı.” dedi.

Eker, “Otizmli gençlerin istihdamı nasıl kolaylaştırılabilir, işletme koçlarının eğitim altyapısı nasıl şekillendirilmeli, aile desteği nasıl sağlanmalı?” İki yıldır bahisleri üzerinde çalışma yapıldığını belirtti.

İş koçlarının değerine vurgu yapan Eker, şöyle devam etti:

“İş koçları olmadan otizmli gençlerin iş hayatında verimli çalışmaları çok zor. Ancak bu iş koçlarının çok düzgün bir eğitim altyapısı ile desteklenmesi gerekiyor. Bu durumda toplumumuzda iş imkanı sağlamamız gerekiyor. OTIGED Projesi ile nöroçeşitlilik ve kapsayıcılık çerçevesinde bizden farklı tüm bireyleri barındıracak istihdam ortamları ve istihdam ortamları.Proje sonunda temel amacımız 2018 yılında gerçekleştirmiş olduğumuz otizmli gençlerin istihdamını artırmaktır. fabrikamızda gerçek bir model oluşturmak ve bunun Türkiye’deki birçok farklı organizasyonda örnek alınması için bu modelin sağlam ayaklar üzerinde yaygınlaşması ve yaygınlaştırılması için çok değerli çıktılar ve veriler sağladı.”

Etkinlikte Eker firmasında misyon edinmiş otizmli çalışanlardan Seyhan, Emre ve Dilek’ten oluşan müzik grubu OBİG (İşgücünde Otizmli Bireyler) sahne aldı. Ulusal Gençlik Senfoni Orkestrası ile konserler veren Cem Vardarcı keman konseri de verdi.

Kapanış programına Bursa Vali Yardımcısı Halil Serdar Cevheroğlu, Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Fethi Yıldız, proje paydaşlarından Amsterdam Autisme Academie Kurucusu Yavuz Kütük, Prof. Dr. Atilla Cavkaytar, Eker Süt İşleri İnsan Kaynakları Müdürü Emin Okan Ermetin katıldı. .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu