Teknoloji

OpenAI ve Google’dan sonra Elon Musk, 3 milyon dolarlık AI.com alan adının yeni sahibi oldu

AI.com alan adının yapay zekadaki fiyatı tartışılmaz. Ve bu alan adının artık çok tanıdık yeni bir sahibi var: Elon Musk…

Uzmanlar, daha önce OpenAI olarak anılan alan adının, yapay zekaya yönelik mevcut ilgi göz önüne alındığında 3 milyon doları aştığını tahmin ediyor. AI.com artık Elon Musk tarafından kurulan yeni bir yapay zeka araştırma şirketidir. x.ai’ye yönlendirme . Alan adının OpenAI’den X.ai’ye transferinin nedeni bilinmiyor. Şirket, AI.com markasını uzun vadede kullanmama kararı almış veya özel anlaşma ile kar amaçlı Elon Musk’a satmış olabilir.

Bu son transfer, 20 yılı aşkın süredir teknoloji şirketleri arasında el değiştiren AI.com alan adı efsanesini devam ettiriyor. İddiaya göre Google, 1990’ların AI patlaması döneminde alan adının ilk sahibiydi.

İki harfli .com alan adları, özellikle “AI” gibi tanıdık bir terim oluşturuyorlarsa, nadir varlıklardır. X.ai muhtemelen AI.com’a sahip olmayı kendi markasını oluşturmak için bir yatırım olarak görüyor.

AI.com dijital bir ganimet gibi görünse de sahibi, alan adının ardında hâlâ bir içerik oluşturma sorunuyla karşı karşıya. X.ai’nin ayrıca AI.com’un markalaşma potansiyelinden tam anlamıyla yararlanabilmesi için yapay zekada anlamlı bir ilerleme kaydetmesi gerekiyor.

Temmuz ayında Elon Musk, yapay zeka şirketinin ” evrenin gerçek doğasını anlayacak” xAI henüz emekleme aşamasında, ancak Musk şimdiden bazı önemli işe alımlar yaptı. Şirketin CEO’su, OpenAI’de eski bir araştırma yöneticisidir. İlya Sutskever . Diğer değerli işe alımların ortasında, Google’ın DeepMind projesinde çalıştı. İgor BabuşkinVe Manuel Kroissbulunur.

haberhayrat.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu