Ekonomi

Konya jeotermal topraksız tarımın üssü oluyor

Yediyol Holding markası Agrotermal, 1 milyon metrekarelik dev jeotermal ısıtmalı teknolojik sera yatırımının 50 bin metrekarelik ilk etabını devreye aldı. Konya Tuzlukçu’da yer alan proje ile ilk etapta bölgede 1000 kişiye istihdam sağlanması hedefleniyor.

Yediyol Holding, hayatın her alanında yenilenebilir ve sürdürülebilir jeotermal enerji yatırımlarına devam ediyor. Yediyol Holding markası Agrothermal seraları, 1 milyon metrekarelik yatırımıyla Konya Tuzlukçu bölgesini jeotermal teknolojili seralar alanında cazibe merkezine dönüştürüyor. Dev projeyle ilk etapta bölgede 1000 kişiye istihdam sağlanması hedeflenirken, istihdamın neredeyse tamamı kadınlardan oluşacak ve bölgesel kalkınmaya destek verilecek. Proje aynı zamanda minimum su tüketimi ile kaliteli ve sağlıklı ürünlerin üretilmesine de olanak sağlıyor. Üretim ve ihracat yoğunluğu nedeniyle cari açık açısından ülke ekonomisine önemli katkı sağlayan yatırım projesi, mevsim şartlarından bağımsız olarak 12 ay üretim yapabiliyor. Üretim sistemimiz, yurt içi ve yurt dışı pazarlarda tüketicilere sürekli olarak kaliteli ürün sunulmasını sağlarken, nitelikli işgücünün de yetiştirilmesini sağlamaktadır.

Kaymakam Eyyüp Tuğ’dan ilk fidan dikimi

Konya Tuzlukçu bölgesinde yer alan 1 milyon metrekarelik projenin ilk etabı olan 50 bin metrekarelik alana fidan dikimi gerçekleştirildi. Konya serayı geziyor  Tuzlukçu Kaymakamı Eyyüp Tuğ, Konya Tuzlukçu Belediye Başkanı Nurettin Akbuğa, Yediyol Holding Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet Şuheyp Mendi ve Yediyol Holding Genel Müdürü Erkan Şahinalp ilk fidanları dikti.

Konya Tuzlukçu Kaymakamı Eyyüp Tuğ, katıldığı fidan dikim töreninde, bu yatırım sayesinde bölgenin tarımsal ihracatta dünyanın merkezi haline geleceğine ve bölgesel kalkınmaya büyük bir katkı sağlayacağına inandığını belirtti. Projede hedeflenen 1 milyon metrekare alanda üretime geçilmesi için Yediyol Holding ve Agrotermal sera yatırımına her türlü desteği vereceklerini söyledi.

“Tarım ihracatında Hollanda’nın tahtını sarsacağız”

Yediyol Holding Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet Şuheyp Mendikonuşmasında;   “Bugün 1 milyon metrekarelik Agro jeotermal ısıtmalı teknolojik sera projemizin ilk etabı olan 50 bin metrekarelik alanımızın fidan dikim işlemlerini tamamladık. “Bu büyük yatırımla, Konya Tuzlukçu bölgesini dünyanın jeotermal ısıtmalı teknolojik sera merkezi haline getirerek, tarımsal ihracatta Hollanda’nın tahtını sarsacak bir Türkiye’nin güç kaynağı olmak istiyoruz.”söz konusu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu