Haber

Karayollarında gişesiz ve bariyersiz ulaşım hayata geçiriliyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, yaptığı yazılı açıklamada, “Gişe gişeleri önünde, ücretli şerit seçme zorunluluğu ve hızın azalması nedeniyle oluşan trafik akış düzensizliğini ortadan kaldırmak amacıyla, Serbest Geçiş Sistemi, Trafik akışının kesintisiz devam etmesi amacıyla gişesiz otoyollarda ücret tahsil edilmesini sağlayan uygulama İstanbul’da hayata geçirildi. Anladık. Yol kesimlerindeki gişe ve kanopileri kaldırarak vatandaşlarımızın hızlı ve güvenli geçişini sağlayacağız. “Daha sonra Türkiye’deki tüm gişelerde SGS’yi uygulayacağız” dedi.

Uraloğlu, gişe şeritlerini seçme zorunluluğu ve hızın düşmesi nedeniyle gişe önünde oluşan trafik akış düzensizliğini ortadan kaldırmak için bu sisteme geçtiklerini belirterek, “Trafik akışının kesintisiz devam etmesi için Gişesiz otoyollarda ücret tahsilatını sağlayan ‘Serbest Geçiş Sistemi’, Türkiye genelindeki 106 gişenin 20’sinde hayata geçirildi.” 86 noktada uyguladık, 86 noktada daha kaldırarak dönüştüreceğiz. Amacımız vatandaşlarımızın yaşadığı trafik sorununu en aza indirmek. Bu noktada bakanlık olarak ne yapmamız gerekiyorsa atacağız” dedi. sözlerini kullandı.

Uraloğlu, “İstanbul’un en büyük sorunlarından birinin trafik olduğunu, gözbebeğimiz olduğunu söyledik ve bu noktada ne gerekiyorsa yapmak için kolları sıvadık. “Gişelerde ödeme noktalarında yaşanan trafik sorununu takip ettik ve arkadaşlarımızla birlikte bu noktada neler yapabiliriz diye çalıştık ve Serbest Geçiş Sistemini devreye almaya karar verdik.”

Uraloğlu, saha düzenleme çalışmalarına devam ettiklerini belirterek, şöyle konuştu:

“Trafik hızını azaltmak için gişelerden geçerken artık bu uygulamayı serbest geçişe dönüştürüyoruz, böylece bu bölgedeki trafik sıkışıklığının önüne geçiyoruz. Bölge genelinde 20 noktada Serbest Geçiş Sistemi dönüşüm çalışmaları tamamlandı. Türkiye’nin 6’sı İstanbul’da olmak üzere, önümüzdeki günlerde İstanbul’un “5 farklı gişe alanında daha hayata geçirmeyi planlıyoruz ve ihale hazırlıklarına devam ederek trafik akışını hızlandırmayı hedefliyoruz.”

Uraloğlu, “Serbest Geçiş Sistemine dönüştürdüğümüz noktalar; Mahmutbey, Çamlıca, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Kurtköy ve Şekerpınar’da gişelerimiz vardı. Yakın gelecekte ‘Serbest Geçiş Sistemi’ne dönüştüreceğimiz noktalar Gebze, Samandıra, Ispartakule, Avcılar ve Hadımköy olacak” dedi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu