Haber

İran, Güney Kore bankalarının dondurulan varlıklarının ve İranlı mahkumların yakında serbest bırakılacağını duyurdu

TAHRAN, 11 Ağustos (Xinhua) — İran Dışişleri Bakanlığı, Güney Kore bankalarının İran’ın dondurulmuş varlıklarını serbest bıraktığını ve ABD’de “yasadışı bir şekilde” hapsedilen İranlıların kısa süre içinde serbest bırakılacağını duyurdu.

Bakanlık Perşembe günü yaptığı yazılı açıklamada, ülkenin fonlarının “ABD tarafından birkaç yıldır yasadışı bir şekilde Güney Kore bankalarında dondurulduğunu” belirterek, “İran’ın taahhütlerini yerine getirmeye devam etmesi için ABD’den gerekli güvenceleri aldığını” söyledi. bu konuda.”

İran’ın Güney Kore’deki iki bankada 7 milyar dolardan fazla fonu olduğu tahmin edilirken, söz konusu bankalar ABD’nin yaptırım uygulayacağı korkusuyla bu fonları sürece dahil etmiyor.

Bakanlık, İran’ın “yasadışı” olarak dondurulan varlıklarını serbest bırakma çabalarının yanı sıra, “ABD yaptırımlarını atlatmakla ilgili temelsiz suçlamalarla yasadışı bir şekilde tutuklanan ve hapsedilen masum İranlıların özgürlüğünü” sağlamak için çalıştığını söyledi.

ABD hapishanelerindeki İranlıların bir kısmının kısa süre içinde serbest bırakılacağını belirten bakanlık, İran hapishanelerinde bazı Amerikalı mahkumların bulunduğunu ve ABD hükümetinin bu şahısların serbest bırakılması için çaba sarf ettiğini vurguladı.

Çıkarılan paragraflar:

Geçtiğimiz aylarda İran, ABD’nin “gerçekçi” davranması koşuluyla, insani bir mesele olarak ABD ile esir takasına hazır olduğunu defalarca dile getirdi.

Tahran ile Washington arasındaki müzakerelerde arabulucu rolü oynayan Umman Dışişleri Bakanı Seyyid Bedir Hamad El Busaidi, Al-Monitor’a 14 Haziran’da verdiği bir röportajda, iki ülkenin mübadele konusunda anlaşmaya yaklaştığına inandığını söyledi. mahkumlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu