Haber

HKG Vakası… İstanbul Barosu Başkanı Filiz Saraç: “Baroların müdahale talepleri kabul edilmedi.

FAHRETTİN ÖZTÜRK

İstanbul Barosu, Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in 6 yaşındaki kızı HKG ile evli olduğu iddiasıyla ilgili duruşmaların kapalı tutulması ve yayın yasağı kararına da tepki gösterdi. 29 yaşındaki müridi Kadir Willekli, dini nikahlı. İlk duruşmanın ardından açıklama yapan İstanbul Barosu Başkanı Filiz Saraç, “Maalesef bugün davanın kapatılmasına karar verildi ve baroların müdahale talepleri kabul edilmedi. Ama bilin ki biz her zaman taraf olacağız. istismara uğrayan bu çocukların sesi.”

İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı HKG’nin 15 yaşından beri “imam nikahlı” olduğu Kadir Wishli’ye cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla açılan davanın ilk duruşması görüldü. 6, bugün Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde. Mahkeme, baroların katılma taleplerini reddederek duruşmanın kapalı tutulmasına karar verdi. Aile Bakanlığı’nın başvurusu üzerine dün davaya yayın yasağı getirildi.

“OYDAN MÜHÜR DEVLETİ VE SORUNLU YAPILAR SORUMLUDUR”

İstanbul Barosu Başkanı Filiz Saraç, mahkemenin bu kararının ardından Anadolu Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. Sarac dedi ki:

“6 yaşındaki çocuğa yapılan istismar tüm vicdanları ve yürekleri sızlattı. Bugün Türkiye’nin dört bir yanından baro başkanlarımız, kadın hakları merkezlerimiz, çocuk hakları merkezi temsilcilerimiz ve avukatlarımızla buradaydık. çocukların sesi olun, kadınlarımızın sesi olun, sanıklar eksikti, oy uğruna bu ülkenin sorunlu yapılanmalarına göz yumanlar, çocuk istismarını ve laik hukuk devletini yeşertmekten de sorumluydu.

İSTİSMARA UĞRAYAN ÇOCUKLARIN HER ZAMAN SESİ OLACAĞIZ: Sevgili arkadaşlar; Anne ve babaların suç ortağı olduğu ve şikayetlerinden vazgeçtiği bir dünyada, baroların, avukatların üyelik talepleri kabul edilse de edilmese de onlar her zaman var olacak ve bu duruşmaların takipçisi olacaktır. Maalesef bugün davanın kapatılmasına karar verildi ve baroların müdahale talepleri kabul edilmedi. Ama bilin ki bizler her zaman bu istismara uğrayan çocukların sesi olacağız. Adliye çevresinde bu duruşmayı bekleyen yapıları gördünüz.

BU YAPILARIN NEDEN CUMHURİYET KANUNU İLE DENETLENMEDİĞİNİN HESAPLANMASI GEREKİR: Sarığıyla ve Cumhuriyet kanunlarıyla bağdaşmayan bu yapıların ne yazık ki bu çocuk istismarıyla ilgili olarak neden denetlenmediğinin hesabı sorulmalıdır. Biz hukukçular olarak her zaman kadınlarımız ve çocuklarımız için var olmaya devam edeceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu