Ekonomi

Hisse senetleri düşerken dolar toparlandı, gözler Hazine ihalelerinde

Investing.com — Çarşamba günü, ABD dolar endeksi (DXY) 105 seviyesini aşarak bir yükseliş yaşadı. Bu hareket, piyasa gözlemcileri arasında bunun yeni bir yükseliş trendinin başlangıcına mı işaret ettiği yoksa düşük volatilite döneminin ortasında menzile bağlı ticaretin devamı mı olduğu konusunda tartışmalara yol açtı. İki yıllık, beş yıllık ve yedi yıllık ABD Hazine tahvillerinin ihalelerinde son zamanlarda görülen yumuşak sonuçlar, daha uzun vadeli ABD getirilerinin son birkaç hafta içinde yaklaşık 25 baz puan artmasına katkıda bulunmuştur. Getirilerdeki bu artış hisse senedi piyasaları üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturmuştur.

Hisse senetlerindeki düşüş, doların daha yüksek kısa vadeli ABD faiz oranlarıyla, özellikle de %4,85’e tırmanan iki yıllık USD swap oranıyla uyumlu hale gelmesine izin vermiş gibi görünüyor. Bu durum, Federal Rezerv’in para politikasını potansiyel olarak gevşetmesine ilişkin piyasa beklentilerinin yeniden ayarlandığını yansıtmaktadır.

Gece boyunca yaşanan gelişmeler ABD Hazine tahvillerinin ek destek kazanma olasılığına işaret etti. Başarılı geçen iki yıllık Japon Devlet Tahvili (JGB) ihalesi, JGB getirilerindeki yükselişin sınırlanmasına yardımcı oldu ve bu da Hazine getirilerinin artmasına katkıda bulunan bir faktör oldu. Buna ek olarak, Federal Rezerv’in Bej Kitabı’nın yakın zamanda yayınlanması, biraz daha karamsar bir ekonomik görünüm ve işgücü piyasası dinamiklerinde azalan çalışan devri ve işverenler için artan pazarlık gücü de dahil olmak üzere bir değişim gözlemleriyle güvercin eğilimli göründü.

Yatırımcılar bugün, 2024 yılı için revize edilmiş ilk çeyrek ABD GSYH verilerinin açıklanmasını ve yıllık bazda çeyreklik %3,7 oranında gerçekleşeceği tahmin edilen çeyreklik çekirdek Kişisel Tüketim Harcamaları (PCE) fiyat endeksinin hafif bir aşağı yönlü revizyon göstermesini bekliyor. Ancak, Cuma günü açıklanacak olan Nisan ayı çekirdek PCE fiyat verilerinin piyasanın yönü açısından daha önemli olacağı tahmin ediliyor. Açıklanacak diğer ekonomik göstergeler arasında haftalık işsizlik başvuruları ve Nisan ayı ticaret verileri yer alıyor.

Cuma günü açıklanacak enflasyon verilerinin, doların bir sonraki önemli trendini belirlemede çok önemli bir faktör olması bekleniyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu