Ekonomi

Gece Yarısı Uçağı Sertifikasyona Doğru İlerlerken Archer Aviation Hisseleri Yükseliyor

Archer Aviation (ACHR) hisseleri, şirketin Midnight uçağının kritik bir geliştirme hedefine ulaştığını duyurmasının ardından %4’ten fazla artış gösterdi.

Midnight uçağı 8 Haziran’da bir “geçiş uçuşu” gerçekleştirdi. Bu tür bir uçuş, bir helikoptere benzer şekilde dikey bir kalkışla başlar, ardından uçak ileri doğru hızlanır, eğimli pervanelerini kullanarak yatay uçuşa geçer ve dikey bir inişle sona erer. Bu, Federal Havacılık İdaresi’nden (FAA) Tip Sertifikası alma sürecinde karmaşık bir başarı olarak kabul ediliyor.

Archer, Midnight’ın, Maker modelinin 2022’de aynı başarıyı göstermesinin ardından böyle bir uçuş gerçekleştiren ikinci uçak modeli olduğunu bildirdi.

“Bizim bakış açımıza göre, Archer’ın iki yıldan kısa bir süre içinde iki farklı tam ölçekli elektrikli dikey kalkış ve iniş (eVTOL) uçak modeliyle geçiş uçuşları gerçekleştirme başarısı şirketin itibarını artırıyor. Bu durum, Midnight uçağının planlanan büyük ölçekli üretimi göz önüne alındığında özellikle dikkate değerdir.”

“Yaklaşık 6,500 pound ağırlığa sahip Midnight uçağı, pazara girişi hedefleyen daha büyük eVTOL modelleri arasında yer alıyor. Tam bir geçiş uçuşunu tamamlayabilmesi, Archer ekibinde mevcut olan yüksek düzeydeki operasyonel ve mühendislik uzmanlığını göstermektedir,” diye devam etti analistler.

Geçiş uçuşunu tamamlayan Midnight uçağı şimdi Tip Sertifikasyonu almadan önceki son aşamalara geçiyor. Şirket 2024 yılı sonuna kadar pilotlu uçuş testlerine başlamayı öngörüyor.

Archer, uçağın altı ek test modelini inşa etmeyi planlıyor ve bunlardan üçü şu anda monte ediliyor. Analistler Archer Aviation için Al tavsiyesini korudu ve ACHR hisseleri için 9 $ fiyat hedefi belirledi.

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş, çevrilmiş ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu