Ekonomi

Garanti BBVA ile “İhracatta Sürdürülebilir Gelecek” buluşmaları başladı

Garanti BBVA, Türkiye’yi Avrupa Yeşil Mutabakatı uyum sürecinde desteklemek, sürdürülebilir yatırımların önünü açmak amacıyla “İhracatta Sürdürülebilir Gelecek” ismiyle etkinlikler serisine başladı.

Bankada yapılan açıklamaya göre, serinin ilkini 23 Kasım’da Fişekhane İstanbul’da gerçekleştiren Garanti BBVA, Avrupa Yeşil Mutabakatı ve Sınırda Karbon Düzenlemesi Mekanizması ile beraber KOBİ’ler başta olmak üzere AB’ye ihracatta bu süreçlerden etkilenecek sektör ve kurumlara somut önerilerle süreci anlatmak, akıllardaki sorulara cevap verebilmek ve “Yeşil Mutabakat” konusunda danışmanlık yaparak kurumların hareketlenmesine önayak olmayı amaçlıyor.

Açılış konuşmalarını Ticaret Bakan Yardımcısı Mustafa Tuzcu ve Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ’un yaptığı “İhracatta Sürdürülebilir Gelecek” buluşmasında, gazeteci-yazar Ilgaz Gürsoy’un moderatörlüğünde gerçekleşen “Avrupa Yeşil Mutabakatı’na Hazırlanırken Türkiye Neler Yapmalı?” konulu panele, TİM Başkanı Mustafa Gültepe, Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Levent Kurnaz ile Ankara Üniversitesi Teknokent Genel Müdürü Güray Değerli katılarak, kurum ve şirketlerin yakın geleceklerini planlarken, göz önünde bulundurmaları gerekenler hakkında bilgiler paylaştı.

“Yeni İş Normali: Sürdürülebilirlik” ve “Sınırda Karbon Düzenlemesi Sistemi Odağında Teknik Bilgi ve Tecrübe Paylaşımı” bahisli öbür panellerde ise alanlarında uzman isimler, ihracatçı firmaları teknik hususlarda bilgilendirdi.

Sera gazı emisyonlarını azaltmak isteyen kurumlar için sürdürülebilirlik temalı takviye paketi

Etkinlikte, Garanti BBVA’nın sera gazı emisyonlarını azaltmak isteyen müşterilerinin çalışmalarını kolaylaştırmak, bu yolda desteklemek üzere geliştirdiği sürdürülebilirlik temalı yeni dayanak paketi hakkında da bilgi verildi.

Destek eser çalışması kapsamında karbon emisyonunu azaltmak isteyen Garanti BBVA müşterileri, deneyim ve bağlantı ağından yararlanmanın yanı sıra faiz avantajlı kredi paketinden de faydalanabilecek.

Kredi paketi kapsamında, Türk Standardları Enstitüsü’yle de iş birliği yapan Banka, müşterilerine kapasite gelişimi konusunda destek sağlayacak. Garanti BBVA müşterileri, karbon emisyonlarını azaltırken sera gazı yönetimi konusunda da bilgilenecek.

“İklim kriziyle mücadeledeki dönüşümün en büyük aktörü bizler, yani finans sektörü ve üreticiler olacak”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ, bugünkü gibi devam edilirse 2050’ye kadar dünyadaki küresel ısınmanın 1.5 derece ile sonlandırma gayesinin üzerinde gerçekleşeceğini belirterek, “Halihazırda bunun 1.1’i zaten aşılmış durumda. Mevcut düzenle ilerlersek 2025, 2026’da da kalan kısmı aşılacak ve dünya dönüşü olmayan bir sürece girecek. Bu nedenle mevcut iş yapış biçimlerimizi ivedilikle değiştirmemiz gerekiyor. İklim kriziyle uğraştaki dönüşümün en büyük aktörü bizler, yani finans kesimi ve üreticiler olacak. Garanti BBVA olarak, gelecekte oluşabilecek maddi, manevi hasarlardan korunmak ve ülkemizin, ülkemiz üreticilerinin bu süreçten muvaffakiyetle çıkmasına katkı sağlamak maksadıyla ‘İhracatta Sürdürülebilir Gelecek’ bilinçlendirme toplantılarını yapmaya karar verdik.” ifadelerini kullandı.

AB’nin sürdürülebilirlikle ilgili yol planını Yeşil Mutabakat olarak adlandıklarını aktaran Baştuğ, şunları kaydetti:

“Yeşil Mutabakat kapsamında hedeflenen dönüşüm 8 alt başlık altında kurgulanmış durumda. Bu alt başlıkların tamamının hayatımızı etkileyeceği çok net. Lakin acil aksiyon alınması gereken mevzulardan bir tanesi ve bize nazaran en kıymetlisi Hudutta Karbon Düzenlemesi Mekanizması’dır. Raporlama 2023’te başlayacak ve 2026’da taraf ülkelere yapılacak ihracatta vergilendirme gündeme gelecek. Bu arada, mutabakatın daha erkene çekilmesi de gündemde. Yani belirlenen kriterlere uygun üretim yapmayan ihracatçı şirketler oldukça yüksek karbon vergisi ödemek zorunda kalacak. İhracatımızın yaklaşık yüzde 67’sini gelişmiş ülkelere yaptığımız düşünüldüğünde, 2026 prestijiyle hudutta karbon düzenlemesi kapsamında karbon ağır dallara yansıyacak ek vergi maliyeti yıllık 1 milyar avroya kadar ulaşabilir. Bu yüzden bizim üretim tekniklerimizi hemen sürdürülebilirliğe uygun hale dönüştürmemiz gerekiyor. Garanti BBVA olarak yeşil dönüşüm sürecinde her türlü imkanımızla paydaşlarımıza takviye olacağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu