İş

Ford Otosan’dan Geleceğin Tedarik Zincirini Şekillendirmek İçin Bir Adım

“Gelecek Şimdi” vizyonuyla ortaya koyduğu uzun vadeli sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda 300’den fazla tedarikçisini 2035 yılına kadar karbon nötr olmaya hazırlayan Ford Otosan, “Tedarikçi Sürdürülebilirlik Manifestosu”nu açıkladı.

Otomotiv sektörünün dönüşümüne öncülük etmek hedefiyle çalışmalarını sürdüren Ford Otosan için sürdürülebilirlik artık tedarikçi seçiminde bir kriter olacak.

Ford Otosan, tüm ekosistemde dönüşümün öncüsü olma yolunda güçlü, kapsamlı ve kararlı adımlarla, tedarikçileri, bayi ağı ve iş ortaklarını çalışmalarına katarak, uzun vadeli sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda ilerlemektedir. “Gelecek Şimdi” vizyonuyla

Türkiye’nin en büyük tedarik zincirlerinden birine sahip olan ve sürdürülebilirlik stratejisinin tüm paydaşları tarafından benimsenmesini maliyetli bulan Ford Otosan, düzenlediği Tedarikçi Sürdürülebilirlik Konferansı’nda değerli bir adım atarak “Tedarikçi Sürdürülebilirlik Manifestosu”nu paylaştı.

“Sürdürülebilirlik alanında lider tedarik zinciri ile çalışmak” hedefiyle 300’den fazla tedarikçisini 2035 yılına kadar karbon nötr olmaya hazırlayan Ford Otosan, yol haritasını bu manifesto ile netleştirdi. Yol haritası, Ford Otosan’ın sürdürülebilirlik anlayışını iş ortaklarına aktarmayı ve fiyat zincirinde yer alan tüm tedarikçilerin çevresel, sosyal ve yönetişim alanlarında Ford Otosan’ın sürdürülebilirlik yaklaşımı ile uyum içinde çalışmasını sağlamayı amaçlamaktadır.

Ford Otosan Satın Alma Lideri Murat Senir, “Ford Otosan olarak faaliyet gösterdiğimiz ülkelerde otomotiv branşında sürdürülebilirlik, hesap verebilirlik ve şeffaflık uygulamalarına öncülük ediyoruz. Tedarik zincirimizin emisyon etkisinin sıfır olduğu aşamaya gelmesi için 2022 yılında Tedarikçi Sürdürülebilirlik Değerlendirme ve Geliştirme Programı’nı başlattık. Şubemize liderlik etme vizyonumuzu artık bir adım öteye taşıyor ve artık tedarikçi seçimlerinde sürdürülebilirliği Ford Otosan için bir kriter olarak tanımlıyoruz. Bu aşamadan sonra tedarikçilerimizden sürdürülebilirlik konusunda çalışacak gruplar oluşturmalarını, yapacağımız eğitim ve kontrollere eksiksiz katılmalarını, sürdürülebilirlik performanslarını artıracak aksiyonlar almalarını, yıllık raporlama yapmalarını ve Paydaş Sürdürülebilirlik ilkelerimize bağlı kalmalarını rica ederiz. Manifesto.

Tedarik zinciri sürdürülebilirliği manifestosu neleri kapsıyor?

Dünyanın en değerli tedarik zinciri şemalarının ortasında yer alma hedefiyle çalışan Ford Otosan’ın “Tedarikçi Sürdürülebilirlik Manifestosu” uyarınca tedarikçilerinden beklediği taahhütler aşağıdaki gibidir:

  • 2050 yılına kadar karbon nötr olma hedefini destekleyecek projelere öncelik vermek, enerji verimliliği projelerini hayata geçirmek. Yenilenebilir enerji ve malzeme kullanımını artıracak tasarımlar, faaliyetler ve raporlar yapmak.
  • Operasyonel süreçlerden kaynaklanan eser başına su tüketimini azaltmak, yeni yatırım ve projelerde yenilikçi ve sürdürülebilir su yönetim sistemlerine öncelik vermek ve su stresi yaşayan kampüslerde öncelikli olarak su yönetimine odaklanmak.
  • Atık oluşumunu önlemek, atıkları kaynağında azaltmak, döngüsel ekonomi kapsamında kaynakları daha verimli kullanmak veya alternatif hammadde olarak kullanımını araştırmak, düzenli depolama alanlarına giden atıkları azaltmak için proje ve uygulamalar geliştirmek.
  • Cinsiyet, cinsel yönelim, ırk veya fiziksel özelliklere dayalı klişeleri pekiştiren dil kullanımına karşı çıkmak. Açık, adil, şiddet içermeyen iletişimi teşvik etmek. Eşitlikçi ve kapsayıcı bir politika benimsemek ve insan haklarına değer veren kurumlarla işbirliği yapmak.
  • Topluma yatırım projeleri, bağışlar ve sponsorluk faaliyetleri yoluyla toplumu desteklemek.
  • Tüm iş ve süreçlerde; Kanunlara, Türkiye Cumhuriyeti’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmelere, Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’ne uymak, hesap verebilirliği ve açıklığı ilke edinmek.
  • Tüm iş, eylem ve süreçlerde Çalışma İlkeleri ve Etik Kurallarına uygun hareket etmek.
  • Tedarik zincirinde sürdürülebilir ve şeffaf bir politika izlemek, bu doğrultuda Ford Otosan Çatışma Mineralleri Politikasında belirtilen hususları benimsemek ve tedarik zincirindeki madenlerin ihtilafsız alanlardan teminini sağlamak.

Ford Otosan “Gelecek Şimdi” vizyonuyla bu bölüme liderlik ediyor

Ford Otosan, 2022 yılında iklim değişikliğinden atık yönetimine ve döngüsel ekonomiye, çeşitlilik ve kapsayıcılıktan toplumsal refaha katkı sağlayacak gönüllülük projelerine kadar pek çok alanda Türkiye’deki otomotiv ekosisteminin geleceğini dönüştürme vizyonuyla açıkladı. “Gelecek şimdi”.

Bu kapsamda Ford Otosan, Türkiye’deki üretim tesislerinde ve Ar-Ge merkezinde 2030 yılında karbon nötr olmayı hedeflemektedir. Tedarik zincirine ek olarak şirket, lojistik operasyonlarını 2035 yılına kadar karbon nötr hale getirmeyi hedefliyor.

Döngüsel ekonomi ve sıfır atık taahhütleri arasında; 2030 yılına kadar faaliyetlerinde düzenli depolama alanlarında sıfır atık politikası ile ilerlemek, tek kullanımlık plastikleri bireysel kullanımdan tamamen kaldırmak, üretilen araçlarda plastik kullanımında geri dönüştürülmüş ve yenilenebilir plastik oranını yüzde 30’a çıkarmak, tesislerinde araç başına saf su kullanımını 2030 yılına kadar yüzde 40 artırmak. azaltmak var.

Otomotiv branşında en fazla kadın istihdamını sağlayan Ford Otosan, 2030 yılında tüm idari pozisyonlardaki kadın oranını yüzde 50’ye çıkarmayı hedefliyor. topluma yönelik bilinçlendirme, eğitim ve finansal destek projeleriyle 2026 yılına kadar 100 bin kadına ulaşmak. Bu amaçların yanı sıra teknoloji ve inovasyon alanında şirkette çalışan kadın oranını yüzde 30’a çıkarmayı ve tüm bayi ağında ikiye katlamayı taahhüt ediyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu