Haber

Filistin Destek Platformu Van’da İsrail saldırılarını protesto etti

Van Filistin Destek Platformu üyeleri, İsrail’in saldırıları altındaki Gazze’ye yönelik soğuk havaya rağmen yoğun katılımla yürüyüş düzenledi.

Van’daki sivil toplum kuruluşlarının oluşturduğu Filistin Destek Platformu üyeleri, İsrail’in saldırılarını protesto etmek amacıyla Van Şehir Parkı’nda bir araya geldi. “Refaf Sınır Kapısı Açın, Gazze Nefes Alsın” sloganıyla gerçekleştirilen yürüyüş, Maraş ve Cumhuriyet Caddesi güzergahı boyunca kent meydanına kadar devam etti. Platform adına basın açıklamasını okuyan M. Garip Yiğit, işgalcilerin gerçekleştirdiği saldırılarda 11 binden fazlası çocuk ve 7 bin 500’ü kadın olmak üzere toplamda 26 binden fazla kişinin hayatını kaybettiğini belirtti. İsrail ordusu 7 Ekim 2023’ten bu yana Gazze Şeridi’nde. Gazze’de 64 binden fazla kişinin yaralandığını, 8 binden fazla kişinin ise kayıp olduğunu belirten Gözüpek, “İşgalci İsrail’in saldırıları nedeniyle 359 bin ev hasar gördü. Bunların 69 bini tamamen yok oldu. Saldırılar sonucunda 2 milyon sivil hayatını kaybetti.” Gazze’ye göç etmek zorunda kaldılar. Yiyecek ve barınağa ihtiyaçları var. İsrail terör devleti tüm dünyanın gözü önünde büyük bir soykırım gerçekleştiriyor. Filistin’e yönelik sistematik baskı ve işgal tüm dünyaya karşı yapılıyor. Konutlar, okullar, hastaneler bombalanıyor; Abluka altında Gazze halkı açlıktan ölüyor. “Su vanalarını kapatan, tarlaları bombalayan, şehre gıda girişini engelleyen İsrail, bunları açıkça, tüm dünyanın gözü önünde, saklama zahmetine dahi girmeden yapıyor.”

Basın açıklamasının ardından Filistin Alimler Birliği Başkanı Dr. Nevvaf Tekruri de bir konuşma yaptı. Burada katılımcılara seslenen Tekruri, Mescid-i Aksa’nın işgal altında olduğu kadar tüm İslam ülkelerinin de işgal altında olduğunu söyledi. Tekruri, “Bugün burada sadece Gazze için toplanmadık. İşgal edilen tüm topraklar için burada toplandık. Mescid-i Aksa işgal altındayken hareketsiz kalmak caiz değildir. Gazze’deki kadınlar sizin kızkardeşlerinizdir, öldürülen çocuklardır.” Onlar sizin çocuklarınızdır. Onlara karşı geri durmayın. Onların bir kısmı Gazzelidir.” “Türkiye’deki mücahitlere ‘Neden 7 Ekim’de İsrail’e savaş başlattınız?’ diye soruyor. Bu savaş 7 Ekim’de değil, Osmanlı halifeliğinin yıkılmasından sonra, Mescid-i Aksa’nın Yahudilerin eline geçmesiyle başladı” dedi. -KAMYONET

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu