Ekonomi

Erdoğan: Gabar petrolü 2024’te ekonomiye yansıyacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Körfez ülkelerine yaptığı ziyaretten dönüşünde kendisine eşlik eden medya mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, Şırnak sınırlarındaki Gabar Dağı’nda çıkarılan petrolle ilgili olarak, “Ekonomiye olumlu etkisi 2024’te başlıyor.” Bu yönden gelen soruyu yanıtlayan Erdoğan, “Gabar’daki petrol henüz halkın cebine girmeye başlamadı. Şu anda çıkarma aşamasındayız. Ve inşallah başladığı andan itibaren kasaya, cüzdana girmeye başlar.” devletin,hazinenin,gabar petrolünün vatandaşlarımıza hızlı bir şekilde yansıyacaktır.İnşallah en uygun ve ideal olanı vatandaşlarımıza yansıtacağız.Bulaşılan petrolün sisteme girmesi ve yakıt olarak kullanılması biraz zaman alacaktır. “

Şu anda günde 12-13 bin varil üretim yapıldığını belirten Erdoğan, bunun 100 bin varile çıkacağını söyledi.

ÖTV artışı ve akaryakıt zamları

Bir soru üzerine Erdoğan, son günlerde çok tartışılan ÖTV zammını savunurken, akaryakıt zamlarına da değindi. Erdoğan, “Sabit ÖTV’den dolayı uzun süre enflasyon güncellemesi yapılmadı. Dolayısıyla ÖTV’de böyle bir zam yapıldı. Özellikle 6 Şubat depremlerinin getirdiği ağır mali yük, Türkiye içinde böyle bir düzenlemeye ihtiyaç duyduk. Bütçenin ihtiyaçları kapsamında. Bütün bunlara rağmen Türkiye akaryakıt fiyatlarında Avrupa’nın en ucuz ülkelerinden biri. İhtiyaçlar kapsamında yapılmış bir vergi düzenlemesi” dedi.

Emekli maaşlarında yeni bir artış var mı?

Emekli maaşlarının yetersiz olduğu sorusuna da yanıt veren Erdoğan, “Emekliler açısından yılsonunun prestijiyle yeniden bir değerlendirme yapılması söz konusu. memurlar, işçiler ve emekliler.”

“Suriyeliler topraklarına dönme hasreti çekiyor”

Türkiye’nin Suriyeli mültecilerin dönüşü için komşu ülkenin kuzeyinde başlattığı konut inşaatına da değinen Erdoğan, “Briket evlerin inşaatı devam ediyor. Şu anda 100-150 bin briket ev sayısına ulaştık. Bunları yapın, Suriyeli mülteci kardeşlerimiz geri dönmeye başladı. Şu an itibariyle geri dönen mülteci sayısında 1 milyonu yakalamış olabiliriz. Önümüzdeki dönemde bu daha da artacaktır.”

Söz konusu konut projesini Katar’ın da desteklediğini belirten Erdoğan, “Geri dönüşlerin artacağına inanıyorum. Aslında mültecilerin isteyerek geri dönme istekleri çok açık. Onların da geri dönmeye hasret kaldıkları açık. topraklarına.”

Yüksek konut kiraları

Erdoğan, özellikle büyük şehirlerdeki kira artışlarına da değindi. Konuyla ilgili çalıştıklarını belirten Erdoğan, “Bu çalışma ile onların üzerinden geçeceğiz. Dolayısıyla bu onların yanında bir kazanç olmayacak. Fahiş kira artışlarını ve konut fiyatlarını durdurmak için gerekirse cezalar da uygulayacağız. “

Kira artışlarından ev sahiplerini sorumlu tutan Erdoğan, “Vatandaşımızı açgözlü bir azınlığın çıkar hırsına kurban edemeyiz. Vatandaşımızın alım gücünü düşürmemek, daha fazla zarar görmemek için yaptığımız zamlara göz diken ev sahipleri” dedi. Enflasyonu ezenler bunun bedelini ödemek zorunda kalacaklar. Bahis ne olursa olsun fahiş fiyat artışlarına yol açan ve piyasayı istikrarsızlaştıran davranışlarının cezasını çekecekler.”

İsveç’in NATO üyeliği ve Türkiye-AB ilişkileri

İsveç’in NATO üyeliğine ilişkin onay sürecinin Meclis aşamasına geldiğini hatırlatan Erdoğan, “Meclis çalışma takvimine göre şekillenecek. Görüşmelerimizde İsveç tarafının verdiği söz ve garantilerin takipçisi olacağız. İsveç’in atacağı adımlara göre hareket etmeyi, NATO’nun en güçlü ikinci ordusuna sahip ve NATO’nun lokomotifi konumundaki Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğinin, terörle mücadelede ülkemizin Birliğe dönüşüne de canlılık ve güç katacağını, somut tedbirlerle.” kurmak.

“Körfez ülkeleri Mısır konusundaki adımlarımızdan memnun”

Erdoğan, Mısır ile ilişkilerin yeniden tesis edilmesine ilişkin soruya verdiği yanıtta, Körfez ülkelerine yaptığı ziyarette Kahire’ye yönelik adımların memnuniyetle karşılandığını gördüğünü söyledi.

“Körfez ziyaretim sırasında liderlerle yaptığım özel görüşmede Mısır konusunda attığımız adımın onları çok mutlu ettiğini gördüm. Hepsi bize teşekkür etti. Yani Mısır’a büyükelçi atanması bizim için yeni bir gelişme. Bundan dolayı mutlu olduklarını gördüm. Şimdi hem bakanlarımız hem de iş insanlarımız Mısır ile ilişkilerini geliştiriyorlar. Mısır ile ilişkilerin gelişmesi özellikle ekonomik potansiyelimizi artıracaktır.”

Rusya’nın tahıl anlaşmasından çekilmesi

Tahıl anlaşmasından çekilen Rusya’nın geri dönmesi için diplomatik çabaları yoğunlaştıracaklarını belirten Erdoğan, “Sayın Putin’in Ağustos ayında planladığı ziyaret gerçekleşirse bu konuları detaylı bir şekilde ele alacağız. Devamını sağlayacağımıza inanıyorum. süreç uzamadan Karadeniz Tahıl İnisiyatifi’nin

DW/GY, EC

haberkadinhani.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu