İş

Emeklilik yaşı kanunu Resmi Gazete’de yayımlandı.

Emekli Yaşını Dolduranlara (EYT) ilişkin düzenlemelerin yer aldığı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 375 Sayılı Kanunda Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Resmi Gazete’de yayımlandı.

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Kanun’daki düzenleme ile Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na süreksiz bir madde eklendi ve kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonra emekli maaşı talep edenler, ilgili kanunlar ve söz konusu kararlarda yaş dışındaki kuralları taşımaları halinde yaşlılık veya emeklilik aylığı bağlanacak olanlara ilişkindir. veya emekli maaşından yararlanabilirler.

Bu karara istinaden geriye dönük ödeme yapılmayacak ve geriye dönük talepte bulunulmayacaktır. İlk kez yaşlılık nedeniyle işten ayrılma bildirimi veya emeklilik talebinde bulunanlara, işten ayrıldıkları tarihten itibaren 30 gün içinde son özel şube işyerinde çalışmaya başlamaları halinde, sigorta primi ödenecek. göreve başladıkları tarih. Patron priminin 5 puanını vuran bedel Hazine tarafından karşılanacak.

SGK takviye primi işveren hissesi indiriminden yararlanan sigortalının işten ayrılması durumunda bu indirimden tekrar yararlanılamaz.

Kamu kurum ve kuruluşlarında, il özel idarelerinde ve belediyelerde ve bunların bağlı ortaklıklarında ve üyesi oldukları mahalli idare birliklerinde işe alınan işçiler, birlikte veya il özel idarelerinin sermayesinin yarısından fazlasına sahip şirketlerde işçi statüsünde görevlendirilenler, belediyeler ve bağlı kuruluşları; Aylık, yaşlılık veya malullük aylığına hak kazanmaları halinde, istihdam edildikleri kamu kurum ve kuruluşları veya şirketler tarafından iş sözleşmelerinin feshedilmesini öngören düzenlemeler yürürlükten kaldırılacaktır.

Kanunda yer alan başlıca konular şunlardır:

“-Yönetmelikten 8 Eylül 1999 ve öncesinde istihdam edilmiş olanlar yararlanacak.

EYT’de rastgele bir yaş sınırı uygulanmayacaktır.

Yaş dışındaki prim gün ve sigortalılık süresi şartlarını sağlayanlar aylık alabilecek.

Emekli olduktan sonra 30 gün içinde yeniden çalışmaya başlayan çalışanlara yüzde 5 ikramiye verilecek.

İşe alınan ve işçi statüsüne geçen işçiler aylık almaya hak kazanırsa, iş akdinin feshedilmesini zorunlu kılan düzenleme yürürlükten kaldırılacak.

EYT üyelerinin kıdem tazminatına ilişkin Kredi Garanti Fonu’ndan takviye verilecek.

Toplamda 5 milyon çalışanı etkileyen düzenlemeye göre 2023 yılında 2 milyon 250 bin kişi emekli olabilecek.

Emeklilik başvuruları e-Devlet üzerinden veya SGK’ya yapılabilmektedir.

5 bin 500 liranın altında maaş verilmeyecek.” – ANKARA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu