Teknoloji

Electrolux’e 27 milyon TL ceza!

Rekabet Kurumu’nun Türkiye’de faaliyet gösteren Electrolux adlı şirkete yönelik soruşturması sona erdi. Kurumdan yapılan açıklamada ceza verildiği belirtilerek, cezanın gerekçeleri de açıklandı. Şirkete 27 milyon TL ceza verildi.

Türkiye konut elektroniği ve beyaz eşya sektörünün temsilcilerinden Electrolux hakkında 2022 yılında soruşturma başlatılmıştı. Rekabet Kurumu tarafından yürütülen soruşturma tamamlandı. Firmanın da savunmasını yaptığı soruşturma sonucunda Electrolux’e 27 milyon TL idari yaptırım uygulandığı açıklandı.

Electrolux Ceza İlişkileri Açıklandı

Electrolux adlı şirketin cezalandırılmasının en büyük nedenlerinden biri rekabetin korunmasını ihlal etmesiydi. “Electrolux Dayanıklı Tüketim Mamülleri Sanayi ve Ticaret AŞ’nin, bayilerin satış fiyatlarını belirleyerek 4054 Sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesini ihlal ettiği” belirtilerek, şirketin sektördeki hakim durumunu kötüye kullandığı hatırlatıldı. . Firmanın bu ihlalleri sonucunda 27.475.570,39 TL idari para cezası uygulanmasına karar verildi. Electrolux cezasına ilişkin şirket tarafından herhangi bir açıklama yapılmadı.

Meta da Ceza Aldı

Rekabet Kurumu son dönemde özellikle teknoloji şirketlerine yönelik yüksek cezalarla gündeme gelmeye devam ediyor. Benzer bir karar Meta şirketi için de verilmiş ve şirkete 4,7 milyon lira ceza kesilmişti. Rekabet Kurumu’nun verdiği cezalarda belli bir yüzde şirketin gelirlerine göre belirlendiğinden Meta gibi teknoloji devlerinin aldığı cezalar da yüksek oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu