Ekonomi

Dolar yeniden güçleniyor! Euro düşüyor!

Dün ABD Senatosunda konuşan ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, Fed’in daha fazla faiz artırımı yapmak zorunda kalabileceğini söyledi. Senato liderinin açıklamalarının ardından dolar yeniden dikkatleri üzerine çekerken, dolar/TL bu sabaha 18,92 TL’den başladı. Avro/TL 19,93 TL’dir.

Fed Başkanı Powell dün Senato’da yaptığı konuşmayla küresel piyasaların risk iştahını düşürdü. Küresel piyasalarda gözler yeniden dolara çevrildi. Konuşmanın ardından doların 6 majör para birimi karşısındaki gücünü ölçen DXY endeksi 104.27’den 105.793’e yükseldi. ABD tahvilleri yükselişteyken, ABD borsalarında satışlar görüldü.

Fed Lideri Powell, “Son ekonomik veriler beklenenden daha güçlü geldi ve nihai faiz oranlarının önceden tahmin edilenden daha yüksek olabileceğini gösteriyor” dedi. Geçen hafta açıklanan işsizlik başvuru sayısı 195 bin olan beklentilerin aksine 191 bine gelmişti. Powell, “Veriler daha hızlı sıkılaştırmaya ihtiyaç olduğunu gösteriyorsa, faiz artırımlarını hızlandırmaya hazır olacağız” dedi.

Açıklamaların ardından dolar dünya para birimleri karşısında değer kazanırken, TCMB ve BDDK’nın aldığı tedbirlerin etkisiyle dolar/TL kuru bir miktar yükselerek 18,92 TL’ye ulaştı. Euro/TL ise 20 TL’nin altında 19,92 TL’den başladı.

Piyasalar Fed’in 25 baz puan yerine 50 baz puan artıracağını fiyatlıyor. JP Morgan’ın Senato’nun ardından yayınladığı raporunda, “Fed’in 50 baz puana dönüşü piyasaların kafasını karıştırıyor ve ekonomiyi sarsıyor” denildi. Raporda, “Yarın açıklanacak işsizlik başvuruları yeniden güçlenirse Fed 50 baz puana dönecek” denildi. söylendi.

Hazine’nin nakit açığı ise Şubat ayında 171,5 milyar TL ile rekor seviyeye ulaştı. Faiz dışı istikrar bu dönemde 140,1 milyar TL açık verdi.

hekimhanhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu