Haber

Doğuştan sağır olan Hatice, beyin sapına yerleştirilen implant ile duyacak

Gaziantep’te doğuştan sağır olan 6 yaşındaki Hatice Polat’ın duyabilmesi için beyin sapına işitme implantı yerleştirildi.

Her iki kulağında da işitme yeteneği olmayan Hatice Polat, Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne, Doç. Dr. Secaattin Gülşen tarafından işletildi.

Yaklaşık 3,5 saat süren operasyonla beyin sapında işitme implantı bulunan küçük çocuğun 1-2 ay sonra duyabilmesi öngörülüyor.

Gülşen, gazetecilere, iç kulağı gelişmediği için duyamayan ve konuşamayan Hatice’yi ses ile tanıştırmak için ameliyat olmaya karar verdiklerini, bu zor ameliyatın Türkiye’de 3-4 klinikte yapılabileceğini anlattı.

Küçük çocuğun duymasının tek yolunun beyin sapına yerleştirilen bir cihaz olduğunu belirten Gülşen, cihazın dış ortamdan gelen sesleri algılayarak elektrik sinyallerine çevireceğini söyledi.

Türkiye’de bu ameliyatı yapan ender hekimlerden Prof. 1-2 ayda harici modül işlemci takıldı.

Gülşen, cihazın alınmasında katkılarından dolayı Gaziantep Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti.

prof. Yıldırım Bayazıt ise dünyada sadece birkaç merkezde bu ameliyatların yapıldığını, yazılımların geliştirilmesiyle bu cihazlardan alınan sonuçların yüz güldürücü olduğunu ifade etti.

Anne Meryem Polat da kızının tedavisi için Türkiye’nin farklı illerine gittiklerini belirterek, “Çocuğum beni anlamadığı zaman duymadığı için ağlıyordu, ben de üzüntüden ağlıyordum. İnşallah işitir. Söylediklerinizi Allah’ın izniyle anne baba, duyanlardan işiteceğim.” sözlerini kullandı.

Konuşmaların ardından hastanenin Başhekimi Serdar Türkmen Bayazıt’a plaket takdim etti.

sariz-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu