Ekonomi

Deprem bölgelerinde fide ve tohum desteği

ANKARA (İGFA) – Tarım Arazileri Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi kapsamında; Üreticilere fide ve tohum desteği sağlanarak ekilmeyen veya nadasa bırakılan alanlar ile kültürlü tarıma uygun olmayan alanlar bitkisel üretime kazandırılarak tarım arazilerinin kullanılması sağlanmaktadır.

Proje kapsamında sağlanan destekler, 6 Şubat 2023’te Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremden etkilenen 11 ilde tarımsal üretime katkı sağladı.

Bu kapsamda, Adana’da ayçiçeği, soya, kuru fasulye, nohut ve narenciye ürünlerine 14 milyon 308 bin lira, Adana’da ise ayçiçeği, kırmızı mercimek, nohut, buğday, kavun, karpuz, domates, biber ve patlıcana 13 milyon 76 bin lira ödenecek. Adıyaman. Diyarbakır’da karpuz, kavun, çeltik ve kırmızı mercimek için 9 milyon 194 bin lira ödenek kullanıldı.

Elazığ’da kuru fasulye, nohut, buğday, mercimek ve safranda 8 milyon 987 bin lira, Kilis’te sorgum, fıstık, kırmızı mercimek, sumak, domates, biber, patlıcan ve salatalıkta 7 milyon 585 lira. Arpa, kırmızı mercimek, buğday ve sebzede 9 milyon 49 bin lira, Malatya’da kuru fasulye, nohut, buğday, arpa, ayçiçeği, alıç aşı ve sebzesinde 11 milyon 188 bin lira, Osmaniye’de asma fidanı, ayçiçeği, soya fasulyesinde 11 milyon 188 bin lira ödenek Şanlıurfa’da zeytin ve sebzeye 2 milyon 555 bin lira, kırmızı mercimeğe ise 24 milyon 18 bin lira ödenek ayrıldı.

Depremden en çok etkilenen illerden Hatay’da ayçiçeği, domates, biber ve patlıcan 3 milyon 597 bin lira, Kahramanmaraş’ta ise nohut, ayçiçeği, soya fasulyesi, yeşil bezelye, kırmızı mercimek, domates 23 milyon 857 bin lira, biber, patlıcan ve salatalık. fon sağlandı.

Böylece BÜGEM tarafından 2023 yılında kullanılmak üzere depremden etkilenen 11 ile yaklaşık 127 milyon 413 bin liralık fon gönderildi.

ÜRETİCİLER İÇİN CAN SUYU OLDU

Bu projelerle stratejik ürünlerin üretiminde sürdürülebilirlik, üreticilerin üretime devam etmesi, aile sebzeciliği yoluyla kırsala göç eden nüfusun tarım takvimine uygun olarak dahil edilmesi ve ihtiyaç duyulan girdiye erişimin tarım takviminin elverdiği ölçüde sağlanması sağlandı, Afet bölgesinde yer alan illerde. Verilen destekler üreticiler için cankurtaran halatı oldu.

Ayrıca tohum tedariği ve gübre bayileri için tedarikçilerle uyum sağlanarak deprem bölgelerindeki üreticilere öncelik verildi.

İllerde bulunan kayısı, zeytin, fıstık ve narenciye bahçelerinde ilkbahar döneminde yapılması gereken aşı, budama, çapa, gübreleme ve ilaçlama gibi uygulamalar uyumlu hale getirilerek üretimin kesintisiz devamının sağlanması için gerekli önlemler alındı. Bölgede Bakanlık birimleri, üretici birlikleri ve kooperatifler arasında.

BU YIL 200 MİLYON LİRA BÜTÇE AYIRILDI

Bu yıl söz konusu illerde atıl kalan arazilerin tarıma kazandırılması için 200 milyon lira kaynak ayrıldı. Bu bütçeyle boş, nadasa bırakılmış veya atıl durumdaki arazilerin bitkisel üretime kazandırılması ve 503 bin dekar alanın tarla bitkileri, 6 bin dekarın da sebze üretimi için ekimi yapılarak tarım arazilerinin kullanımının etkinleştirilmesi amaçlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu