Teknoloji

Deep fake ile mücadele için Google’dan yeni özellik: “Bu Görsel Hakkında”

G/Ç etkinliğinde Arama için Google platformu “derin sahte” görüntülerle çabaya yardımcı olmak için tasarlanan yeni özelliği duyurdu . “Bu Görüntü Hakkında” adlı özellik, insanları aldatmak veya yanlış bilgi yaymak için tasarlanmış sahte manzaraları anlama yolunda değerli bir adım olacak gibi görünüyor.

Google’ın blog yazısı, özelliğin Arama’da bulunan fotoğraflar hakkında üç şey göstereceğini belirtiyor. İlk olarak, peyzajın Google tarafından ilk ne zaman indekslendiği hakkında bilgi verecektir. Ayrıca görüntünün çevrimiçi olarak ilk kez nerede göründüğünü de gösterir. Son olarak sosyal medya, haber siteleri ve hatta doğrulama siteleri gibi yerlerde çıkıp çıkmadığını ortaya çıkaracak.

Google’ın yukarıda görebileceğiniz örnekle desteklediği açıklama şu şekilde: Bir görüntüyle ilgili bu arka plan bilgisi sayesinde, bir sahnenin katı olup olmadığını veya ikinci kez bakmanız gerekip gerekmediğini daha iyi anlayabilirsiniz. Örneğin, “Bu Görüntü Hakkında” ile, aşamalı olarak aya inişin tasvir edildiği bu görüntünün yapay zeka tarafından oluşturulduğuna dikkat çeken haberler görebileceksiniz.

“Bu Resim Hakkında” özelliği İlk olarak yaz aylarında ABD’de satışa sunulacak. Yıl sonuna kadar diğer bölgelere de ulaşmasını bekleyebiliriz.

haber-haskoy.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu