Haber

Daha Kaliteli Üretim İçin İnegöl 2. Ziraat Kütüphanesi Açıldı

Daha Kaliteli Üretim İçin İnegöl 2. Ziraat Kütüphanesi Açıldı

 

İnegöl Belediyesi’nin tecrübe ve bilgi birikimini pekiştirerek daha güçlü bir tarım kenti inşa etmek amacıyla ilkini Hamamlı İlçesi’nde hayata geçirdiği Tarım Kitapçıları’nın ikincisi Çeltikçi Mahallesi’nde açıldı. Mahalledeki kahvehanenin bir kısmı Ziraat Kütüphanesi olarak düzenlendi. Tarımla ilgili 400’e yakın kitabın ve kentle ilgili yayınların yer aldığı kütüphane, mahalle sakinleri tarafından da beğeniyle karşılandı.

Tarımda İnegöl Modeli kapsamında Türkiye’ye örnek çalışmalar ortaya koyan İnegöl Belediyesi, 2021 yılında Türkiye’de bir ilk olan bir yeniliği daha kente kazandırdı. Tarımda yeni çalışmalar ve kaliteli üretim hedeflenirken, bir yandan da çiftçinin gelişimine ve yeniliklere ayak uydurmaya yönelik adımlar kapsamında Türkiye’nin ve İnegöl’ün ilk Tarım Kitapevi Hamamlı İlçesi’nde kuruldu. Bilgi ve tecrübenin pekiştirildiği Tarım Kitapçılarının ikincisi bugün Çeltikçi Mahallesi’nde hizmete açıldı. 400’e yakın tarım kitabının yanı sıra kenti tanıtan yayınların da yer aldığı Ziraat Kütüphanesi, mahalle sakinleri tarafından büyük beğeni topladı. Özellikle gençler klasik tekniklerle tarımın yanı sıra bilimsel bilginin de üretime katkı sağlayacağı görüşünde.

GELECEĞE DAHA İYİ UMUTLARIMIZ VAR

Belediye Başkanı Alper Taban, beraberindeki heyetle bugün Çeltikçi Tarım Kitabevi’ni ziyaret etti. Burada bir açıklama yapan Önder Taban, “Bugün şehrimizin değerli kırsal mahallelerinden Çeltikçi’deyiz. Çiftçilerimiz için oluşturduğumuz Ziraat Kütüphanemizin açılışı için buradayız. Cumhuriyetimizin 100. yılındayız. Yeni bir yüzyıla başladık. Burada yeni hedeflerimiz var. İnşallah Türkiye Yüzyılında geleceğe dair çok daha güzel umutlarımız var. Bunun için eğitimden, okumaktan ve öğrenmekten vazgeçmemeliyiz. Özellikle tarım bölgelerimizde kahvehanelerimizin bir köşesinde farkındalık yaratabilecek faaliyetler gerçekleştiriyoruz. Burada tarım ve hayvancılıkla uğraşan halkımızın bir referans kitabı olması ve bundan faydalanmaya çalışması gerektiği düşüncesiyle Tarım Kitapçılarımızı oluşturuyoruz. Bunlardan ilkini Hamamlı İlçemizde hayata geçirdik. “Şehrimizin ikinci Ziraat Kütüphanesini burada kurduk” dedi.

HEDEF DAHA KALİTELİ TARIM VE HAYVANCILIK

Tarım Kitapçılarının sayısının artırılmasına yönelik çalışmaların sürdüğünü kaydeden Önder Taban, “İlçe Ziraat, Ziraat Odası ve Halk Eğitim Merkezi gibi kurumlarımız da ilimizde tarımın ve çiftçiliğin gelişmesi için çalışıyor. Burada İnegöl Belediyesi olarak ilimizde tarım ve hayvancılıkla uğraşan mahallelerde yapılan çalışmaların daha kaliteli olmasını ve daha kaliteli üretim yapılmasını sağlamak amacıyla Tarım Kitapçılarının sayısını artırmak istiyoruz. Kitapevimizde 400’e yakın yayın bulunmaktadır. Mahallemizde yaşayan vatandaşlarımız merak ettikleri bahisleri araştırıp yeni teknikler öğrenmek için bu konuları inceleyerek kendilerine yeni bir vizyon oluşturabilecekler. Daha yeterli tarım ve hayvancılık yapma fırsatını yakalamaları mümkün. Umarım yeterli günlerde kullanılabilir. İnşallah bundan hem yetişkin çiftçilerimiz hem de genç çiftçilerimiz faydalanacaktır” dedi.

BİLMEDİKLERİMİZİ OKUYARAK ÖĞRENİYORUZ

Mahalle sakinlerinden Osman İpek, “70 yıldır bu köyde çiftçilik yapıyorum. Burada verilen hizmeti de beğendik. Okuyoruz, bilmediklerimizi öğreniyoruz, yanlış bildiklerimizi düzeltiyoruz. “Bunu yapan kişiden Allah razı olsun” dedi.

TARIM KİTABEVİNDEN FAYDALANACAĞIZ

Bir diğer mahalle sakini Salih Güleç ise, “Çeltikçi köyünde çiftçi olarak çalışıyorum. Köyümüz İnegöl tarımında üretim ve pazarlamada önde gelen köylerden biridir. Bunu nasıl başardık derseniz büyüklerimizden aldığımız tecrübeyle ve kendi aramızda fikir alışverişinde bulunarak başardık. Bundan sonra Ziraat Kütüphanesinden de faydalanacağız. Ülke tarımına katkı sağlamaya çalışacağız. “Kitapevinin bizlere kazandırılmasında emeği geçen Belediye Başkanımıza ve herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu