Haber

Çin: Kore Yarımadası Sorununda Siyasi Çözüme Bağlı Kalmak

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER, 21 Şubat (Xinhua) — Çin’in BM Daimi Temsilci Yardımcısı Dai Bing, Kore Yarımadası sorununun siyasi çözümüne bağlı kalınması gerektiğini söyledi.

Dai, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Kore Yarımadası’ndaki gerilim ve çatışmanın bir kez daha belirgin olduğunu belirterek, durumun daha da kötüye gidebileceği konusunda uyarıda bulundu.

Güvenlik Konseyi’ne hitaben Dai, bunun ne herhangi bir tarafa fayda sağlayacağını ne de Çin’in görmek isteyeceği bir şey olduğunu söyledi.

Dai, “İlgili tüm tarafları sakin olmaya, kontrollü hareket etmeye ve siyasi çözüme bağlı kalmaya, gerilimi daha da artıracak ve yanlış sonuçlara yol açacak herhangi bir adımdan kaçınmaya çağırıyoruz.”

Temsilci, Kore Yarımadası sorununu çıkmazdan çıkarmak için sorunun merkezinde güvenlik konusuna odaklanmak gerektiğini söyledi.

Dai, yarımadadaki mevcut ateşkesten barış düzenlemesine geçilmeden önce Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin (KDHC) uzun süredir büyük bir güvenlik baskısı altında olduğunu, zorluklar ve tehditlerle karşı karşıya kaldığını belirtti.

ABD ve müttefikleri, yılın başından bu yana yarımadanın çevresinde Kuzey Kore’yi hedef alan ortak askeri faaliyetlerini hızlandırdı. Bu tür adımların Kuzey Kore için son derece provokatif olduğunu ve güvensizlik hissini artırdığını vurgulayan Dai, buna neyin sebep olduğunu ilgili ülkelerin ciddi ciddi düşünmesi gerektiğini söyledi.

ABD’nin KDHC ile koşulsuz diyalog kurma isteğini sürekli dile getirdiğini hatırlatan Dai, Washington’ın bu çerçevede diyaloğu başlatmak ve sürdürmek için somut adımlar atması gerektiğini ifade etti.

Kore Yarımadası sorununun içinde bulunduğu çıkmazdan çıkması için Güvenlik Konseyi’nin rol oynaması gerektiğini söyleyen Dai, yarımadadaki mevcut durumun son derece hassas ve karmaşık olduğu düşünüldüğünde, kurulun icraatları ve müzakerelerinin, Kore Yarımadası sorununun azaltılmasına yardımcı olması gerektiğini sözlerine ekledi. gerilimi ve karşılıklı güveni artırır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu