Haber

Çin, Bilimsel Araştırmalarda Yapay Zeka Kullanımını Teşvik Edecek Projeyi Başlattı

8 Temmuz 2021’de Doğu Çin’in Şangay kentinde düzenlenen 2021 Dünya Yapay Zeka Konferansı’nda üç boyutlu bir holografik projeksiyon görülüyor. (Fotoğraf: Hu Zhixuan/Xinhua)

PEKİN, 28 Mart (Xinhua) — Çin, öncü bilimsel ve teknolojik araştırmalarda yapay zeka kullanımını teşvik etmek için Bilim için Yapay Zeka projesini hayata geçirdi.

Çin Bilim ve Teknoloji Bakanlığı ile Çin Ulusal Doğa Bilimleri Vakfı tarafından ortaklaşa başlatılan proje, ilaç geliştirme, gen araştırması ve biyoremediasyon gibi bilim ve teknolojinin temel disiplinlerindeki ve alanlarındaki temel sorunlara odaklanacak.

Bakanlık, projenin sistem organizasyonunu ve genel yönü daha da güçlendireceğini ve yapay zekanın bilim ve teknoloji ile derin entegrasyonunu teşvik edeceğini belirtti. Projenin kaynakların açılmasını ve bir araya getirilmesini destekleyeceğinden, inovasyon becerilerinin artırılacağından bahsedildi.

Projenin bir parçası olarak bakanlık, değerli bilimsel problemler için yapay zeka modelleri ve algoritmalarının geliştirilmesini teşvik edecek, önemli araştırma alanları için bir dizi platform geliştirecek ve yeni nesil yapay zeka kamu bilgi işlemi için ulusal bir açık inovasyon platformunun kurulmasını hızlandıracak.

Bakanlık ayrıca disiplinler arası araştırma ve geliştirme gruplarını bir araya getirmeyi, bir inovasyon konsorsiyumunun kurulmasını teşvik etmeyi ve kanser tedavisi ve iklim krizi gibi insanlığın ortak bilimsel sorunlarına çözüm sağlamak için uluslararası akademik değişim platformları oluşturmayı taahhüt etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu