Ekonomi

Beyaz Saray federal kullanım için yeni yapay zeka protokollerini zorunlu kılıyor

Yapay zekanın (YZ) federal kurumlarda güvenli bir şekilde yaygınlaşmasını sağlamak amacıyla Beyaz Saray, Amerikalıların haklarını ve güvenliğini korumak için 1 Aralık’a kadar “somut önlemlerin” uygulanmasını zorunlu kıldı.

Yönetim ve Bütçe Ofisi tarafından bugün yayınlanan direktif, kurumları yapay zeka teknolojisinin kamu üzerindeki etkisini yakından izlemeye ve değerlendirmeye çağırıyor. Bu, algoritmik ayrımcılık risklerini azaltmak için adımlar atmayı ve hükümetin yapay zeka kullanımına ilişkin şeffaflığı artırmayı içeriyor.

Federal kurumların artık kapsamlı risk değerlendirmeleri yapmaları ve YZ uygulamaları için net operasyonel ve yönetişim ölçütleri oluşturmaları gerekmektedir. YZ’nin hükümet tarafından nasıl ve ne zaman kullanıldığı konusunda vatandaşları bilgilendirmek için kamu açıklamaları gerekli olacaktır.

Başkan Joe Biden daha önce Ekim ayında Savunma Üretim Yasası’nı yürürlüğe koyan bir kararname imzalamıştı. Bu emir, ulusal güvenlik, ekonomi, kamu sağlığı veya güvenliği için risk oluşturabilecek YZ sistemlerinin geliştiricilerinin, teknoloji halka açıklanmadan önce güvenlik testlerinin sonuçlarını ABD hükümetine açıklamasını zorunlu kılıyor.

Bugün uygulamaya konulan yeni güvenlik önlemleri, uçak yolcularının tarama süreçlerini etkilemeden Ulaştırma Güvenlik İdaresi’nin yüz tanıma teknolojisinden vazgeçmelerine izin vermek gibi belirli kullanım durumlarını da ele almaktadır. Ayrıca, federal sağlık hizmetleri ortamlarında, yapay zeka teşhis araçlarının sonuçlarını doğrulamak için insan gözetimi gerekmektedir.

Beyaz Saray ayrıca, kurumların YZ kullanım durumlarının envanterlerini yayınlamaları ve YZ kullanım metriklerini raporlamaları gerekeceğini belirtti. Ayrıca, herhangi bir risk teşkil etmemesi koşuluyla, devlete ait YZ kodunu, modellerini ve verilerini yayınlamaları beklenmektedir.

YZ’nin mevcut federal kullanımları arasında Federal Acil Durum Yönetim Ajansı’nın (FEMA) kasırga hasarını değerlendirmek için YZ kullanımı, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin (CDC) hastalık yayılımı tahmini ve opioid kullanımının tespiti için YZ kullanımı ve Federal Havacılık İdaresi’nin (FAA) hava trafiğini yönetmek ve sıkışık metropol alanlarındaki seyahat sürelerini iyileştirmek için YZ uygulaması yer almaktadır.

Bu girişimleri desteklemek için Beyaz Saray, hükümet operasyonlarında YZ’nin güvenli kullanımını teşvik etmeye adanmış 100 YZ uzmanını işe almayı planlıyor. Ajanslara bu çabaları denetlemek üzere baş YZ yetkilileri atamaları için 60 gün süre verildi.

Buna ek olarak, Ocak ayında Biden yönetimi ABD bulut şirketleri için yeni düzenlemeler önerdi. Bu düzenlemeler, şirketlerin “müşterini tanı” kuralları aracılığıyla yabancı kuruluşların YZ modellerini eğitmek için ABD veri merkezlerini kullanıp kullanmadığını doğrulamasını gerektirecek.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu