Ekonomi

Avrupa hisse senetleri faiz artırımı endişeleriyle düştü

Avrupa borsaları, ABD Merkez Bankası yetkililerinin para politikasına temkinli bir yaklaşım öneren ve potansiyel faiz indirimlerine yönelik umutları azaltan açıklamalarından etkilenen yatırımcı duyarlılığı nedeniyle Salı günü hafif bir düşüş yaşadı. STOXX 600 endeksi, bankacılık ve kamu hizmetleri sektörlerindeki kayıpların gölgesinde kalan sağlık hisselerindeki artışa rağmen erken işlemlerde %0,3 oranında düştü.

Yatırımcılar şimdi Federal Rezerv’in son politika toplantısının tutanaklarını ve Nvidia’nın Çarşamba günü yayınlanacak kazanç raporunu bekliyor. Bu gelişmeler, ABD ve Avrupa hisse senetlerindeki son olumlu trendin devam edip etmeyeceğine dair göstergeler açısından yakından takip edilecek.

Federal Rezerv Başkan Yardımcısı Philip Jefferson ve diğer bazı yetkililer Pazartesi günü, merkez bankasının %2’lik enflasyon hedefine doğru kesin bir hareket ilan etme konusunda tereddütlerini dile getirerek politikada temkinli bir duruşun devam etmesini savundular. Bu belirsizlik piyasalardaki durgun havaya katkıda bulundu.

Temkinli havanın aksine, son veriler Almanya’da üretici fiyatlarının Nisan ayında beklenenden daha fazla düştüğünü gösterdi ki bu da enflasyon endişelerinin hafiflemesi için olumlu bir sinyal olarak görülebilir.

Bireysel hisseler arasında AstraZeneca, 2030 yılına kadar 80 milyar dolarlık gelir hedefini açıkladıktan sonra %0,9’luk bir artış kaydetti ve yaklaşık %75’lik önemli bir büyüme hedefliyor. Öte yandan, İtalya’nın en büyük sigorta şirketi Generali, ilk çeyrek sonuçlarının açıklanmasının ardından %3,3’lük bir düşüş yaşadı.

Enerji sektöründe ise müteahhit Saipem, 3,7 milyar dolar değerinde yeni sözleşmeler imzalamasının ardından hisselerini %3,5 oranında artırarak bu segmentte güçlü bir performansa işaret etti.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu