Ekonomi

ABD’de konut fiyatlarındaki yükseliş 7. ayda da devam etti

S&P CoreLogic Case-Shiller, Ağustos ayı ulusal konut fiyat endeksi verilerini yayınladı.

Buna göre ABD’de ulusal konut fiyat endeksi ağustos ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,6 arttı. Endeks temmuz ayında yıllık bazda yüzde 1 arttı.

Ulusal konut fiyat endeksi Ağustos ayında mevsimsellikten arındırılmış aylık bazda yüzde 0,9 arttı.

ABD’nin 20 şehrinde konut fiyatları endeksi ağustosta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,2 arttı. Piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşen endeksin bu dönemde yüzde 1,6 oranında artması bekleniyordu. Endeks temmuz ayında yüzde 0,2 arttı.

Söz konusu dönemde 20 ilde konut fiyatları endeksi mevsim etkilerinden arındırılmış aylık bazda yüzde 1 oranında arttı.

Endekste yer alan 20 şehir arasında konut fiyatlarının yıllık bazda en çok arttığı şehir üst üste dördüncü ay Chicago oldu. Chicago’da bu dönemde konut fiyatları yıllık yüzde 5 arttı.

Konut fiyatlarının en fazla arttığı diğer şehirler ise yüzde 5 ile New York ve yüzde 4,8 ile Detroit oldu.

Aynı dönemde konut fiyatları Las Vegas’ta yüzde 4,9, Phoenix’te yüzde 3,9, San Francisco’da ise yüzde 2,5 oranında düştü.

Açıklamada görüşlerine yer verilen S&P DJI Genel Müdürü Craig Lazzara, ABD’de konut fiyatlarının ağustos ayında da yükselişini sürdürdüğünü belirtti.

Bu yıl konut kredisi faizlerindeki artışın konut talebini baskıladığını kaydeden Lazzara, yıllardır düşük faiz oranlarının ardından yaşanan yükselişin konut arzını daha da baskılamış gibi göründüğünü söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu