Teknoloji

ABD sahillerinde ortaya çıkan gizemli madde: “Dokunmayın” uyarısı yapıldı

Kuzey Oregon ve Güney Washington kıyı şeridinin ziyaretçilerine, kıyıya vuran ve yaban hayatını etkileyen yağlı, katran benzeri bir maddeye dokunmamaları konusunda uyarı yapılıyor. Peki nedir bu madde ve nereden çıktı?

Bu madde ilk olarak 19 Mayıs’ta bildirildi ve daha sonra olaya müdahale etmek üzere kurulan ekip tarafından Long Beach, Washington’dan Waldport, Oregon’a kadar yaklaşık 240 kilometrelik bir kıyı şeridi boyunca görüldü.

Bu katran benzeri madde, bölgedeki yaban hayatını da etkiledi ve maddeyle kaplı çok sayıda kuş bulundu. Temizleme ekipleri etkilenen hayvanları kurtarmak için çalışırken, Batı Kıyısında yaşayan dalıcımartı türünün bazı üyelerinin hayatını kaybettiği ortaya çıktı.

Bu maddenin tam olarak ne olduğu henüz bilinmiyor. Hem eyalet kurumları hem de federal kurumlar maddeyi test ediyor ve şu ana kadar petrol bazlı olduğunu tespit edebildiler. Buna rağmen maddenin kaynağı hala bilinmiyor. Oregon Çevresel Kalite Departmanı’ndan (DEQ) yapılan açıklamaya göre, müdahale ekipleri, maddenin kökenini tespit etmek amacıyla hafta sonu havadan gözetim gerçekleştirecek. ABD Sahil Güvenlik, Oregon DEQ ve Washington Ekoloji Departmanı ekipleri, katran benzeri maddenin ve etkilenen yaban hayatının daha fazla ortaya çıkması ihtimaline karşı sahilleri izlemeye devam ediyor.

Halk, bu maddenin yapıştığı yaban hayatıyla karşılaşmalarını bildirerek yardım etmeye teşvik edilirken yetkililer, insanları maddeyi ve etkilenen hayvanları kendi hallerine bırakmaları konusunda uyardı. Oregon DEQ, “sahilleri ziyaret edenlerinin katran toplarına veya diğer yağ benzeri maddelere dokunmaktan veya bunları kullanmaktan kaçınmaları teşvik edilmektedir. Köpekler ve diğer evcil hayvanlar bu malzemelerden uzak tutulmalıdır. Katran topları yapışkandır ve cilde, saça ve giysilere bulaşabilir” uyarısını yaparken “lütfen temizliği bu tür malzemelerle ilgilenecek eğitimli ve donanımlı profesyonel müdahale ekiplerine bırakın” dedi.

Ayrıca, bu maddenin yapıştığı yaban hayatını tespit eden ziyaretçilerden de onlara dokunmaktan kaçınmaları veya ölü bulunmaları halinde gömmeleri istendi. Oregon DEQ, “Etkilenen yaban hayatının eğitimsiz bir şekilde ele alınması hayvanlar ve yardım etmeye çalışan kişiler için tehlikelidir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu